Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Yabancıya Günde 50 Konut Satıldı! İstanbul Zirvede!

Yabancıya Günde 50 Konut Satıldı! İstanbul Zirvede!

01 Ağustos 2017 Salı, 11:48:18
Yabancıya Günde 50 Konut Satıldı! İstanbul Zirvede!
Yabancıya konut satışı artıyor. Son 4,5 yılda 82 bine yakın konut alan yabancılar günde ortalama 50 konut satın aldı…

Türkiye’den konut alan yabancı sayısı artıyor. AA muhabirinin Tüik verilerinden derlediği bilgilere göre son 4,5 yılda yabancıya 82 bine yakın konut satıldı. Bu da yabancının günde 50’ye yakın konut aldığını gösteriyor.


Yabancıya konut satışındaki artışta özellikle 1 Nisan itibariyle yabancıların konut alımında KDV oranını sıfırlayan düzenleme de etkili oldu. TÜİK verilerine göre Nisan-Haziran döneminde yabancılara konut satışı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 18,6 arttı. Bu dönemde yabancılar 9 bin 595 konut satın aldı.


İSTANBUL BİRİNCİ SIRADA
Son 4,5 yılda yabancılar en fazla İstanbul’dan konut alımı yapıldı. Bu dönemde İstanbul'da 24 bin 813 konut yabancıların olurken, bu sayının toplam satışlar içindeki payı yüzde 30 olarak kayıtlara geçti. Özellikle İstanbul'da Haziran ayında satılan konut sayısının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 78 artış göstermesi dikkati çekti.


İstanbul'un ardından konut satışlarında ön plana çıkan diğer iller ise 24 bin 605 ile Antalya ve 4 bin 850 ile Bursa oldu.


İLK ÜÇTE ARABİSTAN KUVEYT VE IRAK VAR
Türkiye’den konut alan yabancıların uyruklarına baktığımızda ilk 3 sırada Araplar var. 2015 yılından itibaren Suudi Arabistan, Kuveyt ve Irak vatandaşları sürekli ilk 3 sırayı paylaştı. Ocak 2015-Haziran 2017 döneminde Iraklılara 8 bin 909, Suudilere 6 bin 107, Kuveytlilere 4 bin 672 konut satıldı.


Avrupalılar arasında ise Türkiye'den en çok konut alanlar 3 bin 860 ile Ruslar oldu. Bu ülkeyi 2 bin 204 konutla İngilizler, bin 884 konutla Almanlar izledi.Yabancıya konut satışının Eylül ayında artacağını belirten Türkiye Tüm emlak Müşavirleri Konfederasyonu Başkanı Ali Taylan, son dönemde İstanbul, Bursa, Sakarya gibi illerin yanı sıra Trabzon gibi Karadeniz Bölgesi illerine de talebin arttığını söyledi. Taylan, Arapların sadece konut edinmek için değil yatırım amaçlı olarak da satın alım gerçekleştirdiklerini belirtti.


Hükümetin  yabancılara konut satışında KDV'yi sıfıra indirmesi piyasayı canlandırdı diyen Taylan,  bu düzenlemenin de katkısıyla bilhassa Eylül ayında gerek yerlilerin gerekse yabancıların talebinde artış olacaktır dedi.

Ocak 2013-Haziran 2017 döneminde yabancılara satılan konut sayıları şöyle:

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER