Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Avrupa’da Konut Fiyatları Yüzde 4.5 Yükseldi

Avrupa’da Konut Fiyatları Yüzde 4.5 Yükseldi

19 Temmuz 2017 Çarşamba, 15:55:18
Avrupa’da Konut Fiyatları Yüzde 4.5 Yükseldi
Avrupa İstatistik Ofisinin (Eurostat) bugün yayımladığı verilere göre, Avrupa’da konut fiyatları birinci çeyrekte yüzde avro bölgesinde yüzde 4, AB’de ise yüzde 4,5 artış gösterdi…

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) bugün yayımladığı verilere göre, konut fiyatları, yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre Avro Bölgesi'nde yüzde 4 ve Avrupa Birliğinde (AB) de yüzde 4,5 artış gösterdi.

Yılın ilk çeyreği ile 2016 yılının son çeyreği kıyaslandığında  konut fiyatları Avro Bölgesi'nde yüzde 0,4 ve AB'de de yüzde 0,7 yükseldi.


EN FAZLA ARTIŞ ÇEKYA’DA

Verisi mevcut olan AB üyesi ülkeler arasında, ilk çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre konutfiyatlarında en fazla artış yüzde 12,8 ile Çekya’da kaydedildi. Ardından yüzde 10,2 ile Litvanya ve yüzde 10,1’le de Letonya sıralandı.


Bu dönemde konut fiyatlarında en fazla düşüş ise yüzde 0,4’le Hırvatistan ve yüzde 0,1’le de İtalya’da belirlendi.


Konut fiyatlarında bir önceki çeyrekle karşılaştırıldığında en fazla artışın yaşandığı ülkeler, yüzde 2,9 ile Çekya, yüzde 2,8’le Letonya ve yüzde 2,5’le İsveç oldu. Söz konusu dönemde konut fiyatlarında en çok azalış görülen ülkeler ise yüzde 5,4’le Malta, yüzde 2,4’le Slovakya ve yüzde 1,4’le de Güney Kıbrıs Rum Kesimi oldu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER