Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Ali Dumankaya: 15 Temmuz’a Rağmen Satış Rekoru Kırdık

Ali Dumankaya: 15 Temmuz’a Rağmen Satış Rekoru Kırdık

14 Temmuz 2017 Cuma, 15:48:54
 Ali Dumankaya: 15 Temmuz’a Rağmen Satış Rekoru Kırdık
DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, 15 Temmuz’a rağmen Ağustos Ekim aylarında yüzde 40 büyüme sağlandığını belirterek, 2017’de hedeflenen 1,5 milyon konut satışını geçeceğimiz öngörüyorum dedi…

DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıl dönümüne girerken konuyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Halkın büyük bir demokrasi sınavı verdiğini belirten Dumankaya, hükümetin teşvikleri ve kampanyalarla birlikte darbe girişimi sonrası sektörün de hızlı bir şekilde toparlandığını söyledi.

YÜZDE 40 BÜYÜME
Ağustos’tan Ekim ayına kadar geçen sürede satış adetlerinde yüzde 40’lara varan büyüme sağlandığını belirten Ali Dumankaya, “15 Temmuz sonrası hükümetimizin teşvikleri ile inen faiz oranları, GYODER ve emlak Konut’un kampanyalarıyla Ağustos ve Eylül ayında gayrimenkul sektöründe satışlarda toparlanma sağlandı dedi. Ağustos’tan Ekim ayına kadar geçen sürede satış adetlerinde yüzde 40’lara varan büyüme sağlandı. Aralık ayında ise ülke ekonomisi için başlatılan dolar bozdurma kampanyasının konut sektörüne de olumlu yansımalarını gördük. Darbe girişimi etkisi başta olmak üzere birçok terör saldırısıyla karşı karşıya kalan ülkemiz ekonomik açıdan 2016 yılı üçüncü çeyreğinde 7 yıl sonra ilk kez 1.8 küçülme yaşadı. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye ekonomisinin lokomotifi gayrimenkul sektöründe gerçekleşen düzenlemeler ve güç birliği kampanyaları ile konut satışları 1 milyon 341 bin 453’lük satış ile 2016 yılında rekor kırdı” diye konuştu.

1.5 MİLYONU GEÇERİZ
Dumankaya, “Gayrimenkul sektörü 2017’nin ilk yarısında da maliyetlerdeki artışa ve döviz kurlarındaki dalgalanmalara bağlı olarak biraz yavaşlasa da büyüme ivmesini sürdürdü. Konut alımlarındaki durağanlığa rağmen devam eden güvenli liman gayrimenkul yatırımları, sektöre ivme kazandırmaya devam etti. Birinci çeyrekte kampanyalar, teşvikler ve çeşitli aktiviteler ile yapılan çalışmalar sonucunda gerçekleşen büyüme oranının ikinci yarıda daha fazla olacağına inanıyoruz. Kamunun da geliştirdiği teşviklerle sektörde ivme yükselmeye devam edecek, 2017 yılı için beklenen konut satış rakamının 1.5 milyon seviyesini geçeceğini öngörüyorum” dedi.
 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER