Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Resmen Yürürlükte

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Resmen Yürürlükte

03 Temmuz 2017 Pazartesi, 09:46:38
Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Resmen Yürürlükte
Yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği bugün ki Resmi Gazete’ye yayınlanarak yürürlüğe girdi…

HABER: Şengül KIRMIIZITAŞ

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği bugün ki Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.


Yeni imar planı yönetmeliği ile inşaat sektörünün kitabı resmen yeniden yazıldı.  


STÜDYO DAİRELERE YASAK GELDİ
Yeni yönetmelikle birlikte stüdyo dairelere de yasak geldi. Artık en küçük konut tipi 1+1 olacak. Buna göre her müstakil konutta en az 1 oturma odası, 1 yatak odası 1 mutfak veya yemek pişirme yeri, 1 banyo veya yıkanma yeri ve 1 tuvalet olacak.
Buna göre,
Oturma odası net 12 metrekare,
Yatak odası 9 metrekare,
Mutfak ve yemek pişirme yeri 3.30 metrekare
Banyo veya yıkanma yeri 1.50 metre-3 metrekare
Tuvalet 1.20 metrekare olacak.
3 veya daha az odalı konutlarda banyo/yıkanma yeri ile tuvalet aynı yerde olabilecek.
Hol ve koridor genişliği 1.20 metreden az olamayacak.
Bağımsız bölüm iç duvar kalınlıkları en az 1.10 metre, diğer bütün duvar kalınlıkları ise en az 0.20 metre olarak düzenlenecek.
Mutfak, oda ve tuvalet/banyo havalandırmaları aynı boşluğa açılamaz. Ancak banyo ve tuvalet havalandırmaları aynı boşluğa açılabilecek.


4 KATTAN FAZLA BİNAYA ASANSÖR ZORUNLULUĞU
Yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği 2017'ye göre kat adeti 3 olan binalarda asansör yeri bırakılması, 4 ve daha fazla olanlarda ise asansör tesisi zorunlu oldu.


5 YILDA BİTMEYEN PROJENİN RUHSATI İPTAL
Yine ruhsat tarihinden itibaren 2 yıl içinde inşaatına başlanmayan veya 5 yıllık ruhsat süresi içinde tamamlanmayan ve süresi içinde ruhsat yenileme yapılmayan yapılar, ruhsatsız yapı olarak değerlendirilecek.


Yeni yönetmelik ile birlikte tavan yükseklikleri de yeniden düzenlendi. Buna göre, iskan edilen katların iç yüksekliği asma katlar hariç 2.60 metreden az olmayacak. Ancak hava maniası olup planla kat adedi belirtilen parsellerde bu yükseklik 2.40 metreye düşürülebilecek.


Yıkanma yeri, banyo, duş, lavabo yeri, tuvalet, kiler, merdiven altı, her türlü iç ve dış geçitler ve iskan edilmeyen bodrum katları ile müştemilat binalarda iç yükseklik 2.20 metreye kadar düşürülebilecek.


Garaj, kalorifer dairesi, odunluk, kömürlük, bodrum katlarda yer alan otoparklar ve benzeri özellik arz eden yerlerin yükseklikleri bu maddede yer alan hükümlere tabi olmayıp, hizmetin gerektirdiği şekilde 2.20 metrenin altında olmamak kaydıyla idaresince tespit ve tayin olabilecek.


Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ile ruhsat almadan kazı izin belgesi verilecek. Fakat, kazı sahasında kazık,  istinat duvarı ve benzeri uygulamaların olması durumunda, bu yapıların projelerinin onaylanması ve ruhsatlandırılması zorunlu hale gelecek.


PLANLI ALANLAR İMAR YÖNETMELİĞİ TAM METNİ İÇİN TIKLAYINIZ

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER