Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Konut Kiralamalarında 1 Temmuz’dan Sonra Yeni Dönem Başlıyor

Konut Kiralamalarında 1 Temmuz’dan Sonra Yeni Dönem Başlıyor

29 Haziran 2017 Perşembe, 14:47:06
Konut Kiralamalarında 1 Temmuz’dan Sonra Yeni Dönem Başlıyor
1 Temmuz’dan itibaren konut kiralamalarında yeni dönem başlıyor. Artık evini günübirlik kiraya verenler tahsilatını banka ve benzeri aracı kurumlar üzerinden yapacak. Kurala uymayana ise bin 400 TL’ye kadar ceza var…

Konut ve araç kiralamalarında yeni dönem başlıyor. 1 Temmuz’dan itibaren evini günübirlik kiralayanlar ve motorlu araç kiralayan firmalar tahsilatlarını banka ve benzeri aracı kurumlar üzerinden yapacak. Söz konusu şirketler daha önce 7 bin TL’nin altındaki ödemeleri nakit olarak alabiliyorlardı.


Kamuoyunda “günübirlik kiralama” olarak bilinen kısa süreli konut kiralamalarında tutar sınırlaması olmayacak.


400 TL CEZASI VAR
Tahsilatını banka ya da benzeri aracı kurumlar tarafından yapmayanlara ise mükellefiyet durumuna göre 350 TL ile bin 400 TL’den az olmamak kaydıyla işlem bedelinin yüzde 5'i kadar özel usulsüzlük cezası kesilecek. Bakanlığın söz konusu düzenlemeleri kayıt dışılığı azaltmayı amaçlıyor.


KANGREN OLMUŞ BİR KONUYDU
Türkiye Tüm emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Başkanı Hacı Ali Taylan, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, "Konutların günübirlik kiraya verilmesi kangren olmuş bir konuydu, burada bir başıboşluk vardı ve düzenleme uzun süredir gündemdeydi. Bu kiralamaların kayıt altına alınması, hem konutların kime verildiğinin tespiti hem de verginin kayıt altına alınması noktasında çok önemli bir adım." dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER