Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Konut Fiyat Artışı Hız Kesiyor

Konut Fiyat Artışı Hız Kesiyor

29 Haziran 2017 Perşembe, 09:37:42
Konut Fiyat Artışı Hız Kesiyor
Konut fiyat artışı hız kesmeye başladı. Hız kesme özelikle yeni konutta görülürken, ikinci el konut ise daha avantajlı görünüyor…

Abdurrahman Yıldırım Habertürk Gazete’deki bugün yazısında konut fiyat artışındaki yavaşlamaya dikkat çekti.


Hız kesmenin işaretleri Nisan ayında kendini göstermeye başladı. 2016 Nisan’da yüzde 14,70 olan yıllık konut fiyat artışı 2017 Nisan’da yüzde 13,08’e düştü. Konut fiyatlarındaki hız kesme yeni konutlarda daha fazla.


Yeni konut fiyatları Nisan’da yüzde 0.09 artarken ikinci el konutlar yüzde 0.95 prim yaptı. Yeni konut fiyatları 2016 Nisan’da yüzde 12.85 yıllık artışa sahipken 2017 Nisan’da yüzde 11.93 artışa indi.


İKİNCİ EL KONUT DAHA AVANTAJLI
İkinci el konut fiyat artışları geçtiğimiz yıl Nisan ayında  yıllık yüzde 15.04 iken 2017 Nisan’da yüzde 13.42’ye indi. Artışta ikinci el, birinci el fiyatlara yıllık bazda 1.57 puan fark bindirdi. Bu da bize, değer artışı bakımından ikinci el konutları satın almanın daha avantajlı olduğunu gösteriyor.


Tıpkı halka arzdan alanların ikincil piyasadan hisse senedi alanlara oranla daha fazla zarar etmelerinde olduğu gibi bir durum da, konut piyasasında var. Borsada da konutta da durum aynı. İkinci el performansın bir kısmı satıcı tarafından alıkonuluyor. Birinci el yerine ikinci elden alanların kazancı daha yüksek, kayıpları daha düşük oluyor. Demek ki Türkiye’de konut ikinci elden alınırsa daha avantajlı oluyor.

TÜRKİYE GENELİNDE KONUT FİYAT ARTIŞI

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER