Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Konutta Net Alan Hesabı Değişiyor

Konutta Net Alan Hesabı Değişiyor

19 Haziran 2017 Pazartesi, 15:26:31
Konutta Net Alan Hesabı Değişiyor
Konutta net hesabı değişiyor. Konutların net alan hesabı artık KDV Uygulama Tebliği'ne göre değil, Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'ne göre gerçekleşecek. Balkonlar net alana dahil edilmeyecek…

Konutta net brüt kargaşasına Danıştay son noktayı koydu.  Artık konutların net alan hesabı KDV Uygulama Tebliği'ne göre değil, Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'ne göre yapılacak. Buna göre konutların net alan hesabı KDV Tebliğinin yürürlüğe girdiği 1 Mayıs 2014’ten sonra teslim edilen ve edilecek olan konutlarda balkonlar, zemin, kat ve çatı bahçeleri ve terasları gibi en az bir cephesi açık olan alanlar 150 metrekarelik alan hesabına dahil edilmeyecek.

Maliye'nin ısrarının nedeni; konutun net alanının 150 metrekarenin altında olup olmaması bakımından, net alan hesabında KDV oranının tespiti ve KDV iadesinin talep edilip edilmeyeceği açısından Maliye Bakanlığı'nı yakından ilgilendiriyor. Çünkü net alanı 150 metrekarenin altında kalan konut teslimleri yüzde 1 ve yüzde 8 şeklinde indirimli oranda KDV'ye tabi bulunuyor. Bu konutların yapımında indirilmeyen KDV'ler müteahhitlere nakden veya mahsuben iade ediliyor. Konutlardaki indirimli KDV oranı uygulaması alıcılara böylece yüzde 7 ila 17 arasında bir fiyat avantajı, müteahhitlere ise KDV iadesi ile indirimli orandan kaynaklanan fiyat avantajı nedeniyle daha fazla konut satma imkanı getiriyor.

SOSYAL DONATILARIN KDV’Sİ DE İADE EDİLECEK
Bu arada Danıştay'ın kararı bir konuda da daha netlik sağladı. KDV Genel Uygulama Tebliği'nde; bir arada bulunan konutların ortak kullanımına ait olan çocuk parkı, havuz, pergole, kamelya, çim ekimi, spor alanı gibi alanlara ilişkin konutun yapımı için zorunlu olmayan harcamalar nedeniyle yüklenilen KDV'lerin iade edilmeyeceği belirtilmişti.

Danıştay ise sosyal ve kültürel ihtiyaçları karşılamak üzere sayılan alanların Anayasa'nın 2'nci maddesinde devletin sosyal hukuk ilkesi gereği sosyal ihtiyaçların ortak kullanımından oluştuğuna karar verdi. Bu yerlere ilişkin harcamalar nedeniyle yüklenilen KDV'nin de iade edilmesi gerektiğini belirtti. KDV Genel Uygulama Tebliği'nde yer alan aksi yöndeki düzenlemenin iptaline karar verdi. Böylece artık, binaların sosyal donatılarının KDV'sinin de iadesine karar verildi.

Öte yandan Maliye Bakanlığı inşaat sektörünün maliyetlerini düşürmeye yönelik aldığı KDV oranının yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmesi, sözleşmelerde damga vergisi oranlarının sıfırlanması, tapu harcının yüzde 4'te 1'inin indirilmesi gibi teşvik kararları ile sektöre daha önce ciddi destekler de getirmişti.

Konutların net alan hesabında iki ayrı tanım olduğu için karışıklık vardı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı net alan hesabının "Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğine" göre yapılmasını istiyordu. Maliye ise KDV Genel Uygulama Tebliği kapsamında hesaplanması için ısrar ediyordu.
SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER