Anasayfa >

Sektörden Haberler >

İnşaat Sektöründe Ciro Yüzde 1,2 Azaldı

İnşaat Sektöründe Ciro Yüzde 1,2 Azaldı

16 Haziran 2017 Cuma, 11:00:45
 İnşaat Sektöründe Ciro Yüzde 1,2 Azaldı
Tüik Ocak-Mart dönemine ilişkin İnşaat ciro endeksini açıkladı. Endekse göre inşaat ciro endeksi bu yılın ilk çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,2 azaldı…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak-Mart dönemine ilişkin, "İnşaat Ciro Endeksi"ni açıkladı. Buna göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi, bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,2 geriledi.


Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi ise geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,3 arttı.

TÜİK'in konuya ilişkin bülteninde, kurumun kısa dönemli iş istatistikleri için genel olarak yöntem ve veri kaynağı iyileştirme çalışmalarına devam ettiği de belirtildi. Bu kapsamda, 2013 yılından beri, 2010 temel yıllı yayımlanan 'İnşaat Üretim Endeksi'nde veri kaynağı devamlılığının sağlanamaması nedeniyle, daha güncel ve kapsamlı veri kaynağı olan idari kayıtların hesaplamalarda kullanılmasına karar verildiği bildirildi.


Bültende, "Bu kapsamda, inşaat üretim endeksine bu haber bülteninde yer verilmemiş olup, idari kayıtlara dayalı hesaplanacak 2015 temel yıllı çalışmalar tamamlandıktan sonra endeks, geriye dönük serilerle birlikte 2018 yılından itibaren yayımlanacaktır." ifadeleri kullanıldı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER