Anasayfa >

Sektörden Haberler >

İstanbul’un Konutta En Karlı 5 İlçesi

İstanbul’un Konutta En Karlı 5 İlçesi

15 Haziran 2017 Perşembe, 11:44:31
İstanbul’un Konutta En Karlı 5 İlçesi
İstanbul’da konut amortisman süresi en kısa ilçelerin başında 17 yıl ile Esenyurt ve Beylikdüzü geliyor. En karlı ilçeleri Esenyurt ve Beylikdüzü’nden sonra Avcılar, Sultanbeyli ve Sultangazi takip ediyor...

Yıldız Teknik Üniversitesi Teknoparkta faaliyet gösteren Türkiye Veri İşleme Merkezi’nin (TUVİMER) araştırmasına göre İstanbul’da amortisyon süresi en kısa ilçelerin başında 17 yıl ile Esenyurt ve Beylikdüzü geliyor. Konutun geri dönüş süresinde en karlı ilçeler Esenyurt, Beylikdüzü, Avcılar, Sultanbeyli ve Sultangazi geliyor. Bu beş ilçenin ortalaması 19 yıl.


YATIRIM İÇİN EN KARLI 5 İLÇE
Esenyurt (202 ay) ve Beylikdüzü'nde (205 ay) 17 yıl olan amortisman süresi, Avcılar'da 19 yıl (229 ay), Sultanbeyli'de 21 yıl (254 ay), Sultangazi'de 22 yıl (269 ay) olarak ölçüldü. Buna göre konut yatırımda en cazip ilçeler Esenyurt, Beylikdüzü ve Avcılar olarak öne çıkıyor.


Araştırmaya göre İstanbul genelinde konuta ödenen ücretin kira geliriyle geri dönüş süresi 22 yıl olarak hesaplandı.
Amortisman sürelerinin son dönemde hızla arttığı İstanbul'da özellikle lüks konutların kira geri dönüş süresi ortalamanın çok daha üzerinde.

İstanbul'da konut amortisman süresi en uzun 5 ilçenin ortalaması ise 31 yıl olarak ölçüldü. Beykoz bu alanda 37,5 yıl (450 ay) ile ilk sırada yer alırken, onu 32 yıl ile Sarıyer (389 ay), Bakırköy (386 ay) ve Beşiktaş (382 ay) izliyor.


İlk 4 ilçenin açık ara önde olduğu amortisman süresinin en uzun olduğu listede Şişli (306 ay) 25,5 yıl ile beşinci sırada yer alıyor.


FİYATI DÜŞÜK OLANIN DÖNÜŞÜ HIZLI OLUYOR

Araştırmaya ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan TUVİMER Strateji ve İş Geliştirme Direktörü Ömer Türkoğlu, istanbul'da konut metrekare fiyatları arttıkça kira odaklı geri dönüş sürelerinde de artış görüldüğünü söyledi.


Metrekare birim değerine göre sıfır-3 bin TL, 3-5 bin TL, 5-10 bin TL, 10-20 bin TL ve 20 bin TL olarak konutları kategoriye ayırdıklarını dile getiren Türkoğlu, bu evlerin 24 aylık süre içerisinde değerlendirildiğini aktardı.


İnceleme sonucunda konut metrekare fiyatı ile kira dönüş süreleri arasında doğru orantı sonucuna ulaştıklarını belirten Türkoğlu , "İstanbul'da konut metrekare fiyatlarında artış yaşandıkça kira geri dönüş sürelerinde de yükseliş gerçekleşiyor. Düşük metrekare değerine sahip olan konutlarda kira geri dönüş süresi kısalıyor." dedi.


10-15 YIL HAYAL OLDU
İstanbul'da kendisini 10 yılda hatta 15 yılda amorti eden konutları görmenin artık hayal olduğunu dile getiren Türkoğlu, "Metrekaresi 3 bin TL ve altında dahi geri dönüş süreleri güncel değerler üzerinden ortalama 19 yıl civarında. Bu seviye genele bakıldığında 22 seneye çıkıyor. Bu durumda yatırım odaklı işlemlerde konutları metrekare segmenti ve kira geri dönüş süresine göre incelemek yetersiz olacaktır." ifadesinde bulundu.


Türkoğlu, geri dönüş süresi uzun ilçelerde orta-üst ve üst değer segmentindeki konutların kira getirisi yerine değer artışı trendi açısından tercih edildiğini bildirdi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER