Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Günlük Kiralık Evlere Kira Belgelendirme Zorunluluğu Geldi

Günlük Kiralık Evlere Kira Belgelendirme Zorunluluğu Geldi

09 Haziran 2017 Cuma, 09:17:36
Günlük Kiralık Evlere Kira Belgelendirme Zorunluluğu Geldi
Günlük kiralık evlere, kiranın banka ya da posta ve telgraf teşkilatı genel müdürlüğü tarafından düzenlenen belgelerle tevsik edilmesi zorunluluğu getirildi…

HABER: Şegnül KIRMIZITAŞ


Gelir Vergisi Genel Tebliği’nde (Seri No: 268) değişiklik yapılmasına dair tebliğ Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yeni düzenleme ile birlikte günlük kiralık evlere kira belgelendirme zorunluluğu getirildi. Buna göre artık günlük kiralık evlerde de kira gelirleri bankaya yatırılacak.


Yeni tebliğin tam metni şöyle;
“29/7/2008 tarihli ve 26951 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Gelir Vergisi Genel Tebliği (Seri No: 268)’nin “1. Tevsik Zorunluluğunun Kapsamı” başlıklı bölümünde yer alan “Konutlarda, her bir konut için aylık 500 YTL ve üzerinde kira geliri elde edenlerin,” ibaresi “Konutlarda, her bir konut için aylık 500 TL ve üzerinde, haftalık, günlük veya benzeri şekilde kısa süreli konut kiralamalarında ise tutara bakılmaksızın kira geliri elde edenlerin,” şeklinde değiştirilmiştir.”


İlgili tebliğin eski hali
“1. Tevsik Zorunluluğunun Kapsamı
Bakanlığımıza verilen yetkiye istinaden,
- Konutlarda, her bir konut için aylık 500 YTL ve üzerinde kira geliri elde edenlerin,
- İşyerlerinde, işyerini kiraya verenler ile kiracıların
kiraya ilişkin tahsilat ve ödemelerinin 1/11/2008 tarihinden itibaren banka veya posta ve telgraf teşkilatı genel müdürlüğü tarafından düzenlenen belgelerle tevsik edilmesi zorunluluğu getirilmiştir.”

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER