Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Nazmi Durbakayım: Demir Fiyatları Bir Aya Düşüşe Geçer

Nazmi Durbakayım: Demir Fiyatları Bir Aya Düşüşe Geçer

01 Haziran 2017 Perşembe, 13:39:27
Nazmi Durbakayım: Demir Fiyatları Bir Aya Düşüşe Geçer
İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım demir fiyatlarının bir aya tekrar eski fiyatlarına döneceğini söyledi...

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım demir fiyatlarındaki artışa ilişkin değerlendirmede bulundu.


Önümüzdeki bir ay içinde demir fiyatlarının tekrar düşeceğini belirten Durbayakım, fiyatların kendi dinamiklerine geri döneceğini söyledi.


Bir ay içinde yüzde 50 artış gösteren demir fiyatlarının arz-talep dengesine bağlı olduğuna dikkat çeken Durbakayım,
Durbakayım, “Bilindiği gibi demir üreticileri piyasadaki ihtiyaca göre inşaat demiri veya yassı demir üretimini planlar. Büyük şantiyelere sahip inşaatçılar da projelerinin durumuna göre demir ihtiyaçlarını birkaç ay önceden sipariş eder. Referandum öncesinde birçok inşaat firması, durağanlaşan konut talebine ve beklemeye aldıkları yeni proje lansmanlarına bağlı olarak demir siparişlerini minimum seviyeye indirdi. Aynı dönemde yurtdışı talebinde azalması, yüksek stok maliyeti nedeniyle zarar etmek istemeyen demir üreticilerinin üretimi minimuma indirmesine neden oldu. Referandumdan hemen sonra ise her şey bir anda değişti. Konut alımlarının erteleyen tüketicilerin ve yeni projelerini beklemeye alan inşaat firmaların bir anda devreye girmesiyle çok yoğun bir demir talebi doğurdu. Stokları boş olan demir üreticilerinin, yeniden üretim hacimlerini artırana kadar geçen sürede ise fiyat artışı kaçınılmaz oldu. “ dedi.


Demir fiyatlarının 2-3 hafta sonra eski fiyatlarına döneceğini belirten Durbakayım, “Bunun ötesinde şantiyelerimizi durdurmak gibi bir düşüncemiz olamaz. Üretim süresi en az 3 yıl olan gayrimenkul sektöründe işini iyi bilen ve planlamasını doğru yapanlar bunu çok iyi bilir” diye konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER