Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Zeytinlikler İmara Kapatıldı

Zeytinlikler İmara Kapatıldı

01 Haziran 2017 Perşembe, 09:57:03
Zeytinlikler İmara Kapatıldı
Zeytinlik alanlar imara kapatıldı. Dekar başına 15’ten az zeytin ağacı olan alanları zeytinlik sahadan çıkaran düzenleme geri çekildi. Artık tek ağaç olsa bile zeytinlik kalacak…

Dekar başına 15’ten az zeytin ağacı olan alanları zeytinlik sahadan çıkaran düzenleme tepkiler üzerine geri çekildi. Artık tek ağaç olsa bile alan zeytinlik olarak kalacak.


Zeytinlik alanlara ev ve otel yapılamayacak ancak kurul kararıyla maden ve sanayi tesisi kurulabilecek.

Zeytinlik alanlara konut ve turistik tesis yapılamayacak. Ancak zeytinliklerin kurul kararıyla maden, sanayi tesislerine açılabilmesini öngören maddede değişiklik yapılmadı. Üretim Reformu Paketi’nde yer alan düzenleme dün TBMM Sanayi Komisyonu’nda görüşüldü.


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, hatırlatarak, “AB normlarının ötesinde teklifle geliyoruz” dedi.

ZEYTİN AĞACI KESENE 4 BİN TL CEZA
Zeytinliklerde hayvan otlatılmasına yönelik ceza üç aya kadar hapis olarak kaldı. Zeytin ağacı kesiminde 2 bin TL olan para cezası ise 4 bin TL’ye çıkarıldı. Zeytinlik Sahalarını Koruma Kurulu’nda da değişiklik yaptıklarını ifade eden Özlü, “Ticaret borsaları, yoksa ticaret ve sanayi odaları ile zeytin ve zeytinyağı ihracatçı birlikleri de kurula dahil edilecek” dedi.

KONUT VE OTEL YASAĞI
seytinlik sahalara, konut, konaklama tesisi ve turistik tesis yapılamayacağını belirten Özlü,  Zeytinliklere kıyıldığı söyleminin yanlış olduğunu ifade etti. Özlü, Türkiye’nin özellikle Batı bölgelerinde sanayi parseli sıkıntısı yaşandığını, kıyı bölgelerine petrokimya tesisleri kurulması gerektiğini söyledi. Üreticiler ise şimdiye kadar 6 kez değişiklik yapılmak istenen zeytinlik yasasının mevcut haliyle kalmasını istiyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER