Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Senetli Konut Satışı Yüzde 47’ye Yükseldi

Senetli Konut Satışı Yüzde 47’ye Yükseldi

31 Mayıs 2017 Çarşamba, 16:45:35
Senetli Konut Satışı Yüzde 47’ye Yükseldi
İMSAD tarafından hazırlanan sektör raporuna göre senetli konut satışları Mayıs’ta artarak yüzde 47’ye yükseldi….

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), Mayıs 2017 Sektör Raporu’nu açıkladı.


Rapora göre senetli konut satışları yüzde 47’ye yükselirken peşinat kullanım oranı ise yüzde 18’ e geriledi. Banka kredili satış ise yüzde 35’e yükseldi.


KONUT SATIŞLARI ARTTI
Rapora göre Mart ayında hızlanan konut satışları Nisan’da da sürdü. Nisan ayında konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 artış göstererek 114 bin 446 konut oldu. Son aylarda sağlanan devlet destekleri ve özel sektör tarafından uygulanan kampanyalar satışları destekledi.


51 BİN 998 KONUT İLK DEFA SATILDI
Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı Nisan’da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,8 artarak 51 bin 998 adet oldu. İkinci el konut satışları ise yüzde 5,1 oranında arttı. Birinci el konut satışları Ocak-Nisan döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,4 artarak 197 bin 814 adet oldu. İlk el satışlardaki artışın sürdüğü sektörde, ikinci el konut satışları ise yüzde 8,7 artarak 242 bin 412 adet olarak gerçekleşti.


Türkiye İMSAD'ın yayımladığı Mayıs 2017 Sektör Raporu sonuçlarına göre, yılın ilk çeyrek döneminde alınan yapı ruhsatlarında gerileme ve yeni iş iştahında zayıflama yaşandı.


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri dikkate alınarak, ailelerin veya hane halkının konutları ile yaşadıkları önemli sorunların değerlendirildiği rapora göre; hane halkının yüzde 40'ı sızdıran çatı, nemli duvarlar, çürümüş pencere çerçevelerinden, yüzde 42,6'sı konutun yalıtımından dolayı ısınamama sorunu yaşanmasından, yüzde 20'si ise odaların karanlık olması ve yeterli ışık alınamamasından şikayetçi bulunuyor. Türkiye'de, hane halkının ilk iki soruna sahip olma oranlarının çok yüksek olduğu vurgulanırken, her iki sorunda da inşaat kalitesi, inşaat malzemesi kalitesi ve uygulama kalitesinin yakından ilgili olduğu ifade edildi.


Yapı standartlarındaki iyileşmeye rağmen her iki alanda yaşanan sorunlar, su ve su yalıtımındaki yetersizlikler, karanlık odaların yanlış mimari ve planlamalar, çevre sorunları içinde yer alan gürültü kirliliği de ses yalıtımı ile ilgili oldu. Hane halkının konut ve çevre ile ilgili sorunlarını yansıtan rapora göre, mevcut konutlarda iyileştirme veya bu yenileme yapılmasının gerekmesinin, inşaat ve inşaat malzemesi sanayisi için önemli bir potansiyel yansıttığına işaret edildi.
Mayıs ayı sonuçlarına göre, yılın ilk çeyrek döneminde alınan yapı ruhsatlarında gerileme yaşandığı bilgisinin verildiği rapora göre, inşaatlarda yeni iş iştahında zayıflama görüldü. Alınan yapı ruhsatları 2017 yılının ilk üç ayında, bir önceki yıla göre, bina sayısı olarak yüzde 15, yüz ölçümü olarak yüzde 17,2, değer olarak yüzde 3,6 ve daire sayısı olarak yüzde 11,6 azaldı. Yapı ruhsatı verilen binaların 2017 yılı ocak-mart ayları toplamında; yapıların toplam yüz ölçümü 45 milyon metrekare iken; bunun 25,4 milyon metrekaresi konut, 10 milyon metrekaresi konut dışı ve 9,6 milyon metrekaresi ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.


YAPI İZİNLERİ 39,3 MİLYON METREKAREYE YÜKSELDİ
Yılın ilk çeyreğinde işlerin tamamlanma hızının arttığı ve önemli ölçüde yeni stokların kullanıma arz edildiği belirtildi. Yılın ilk çeyreğinde alınan yapı izinleri metrekare olarak yüzde 22 artarak 39,3 milyon metrekareye yükseldi.Mevcut inşaat işleri endeksi son 3 aydır önemli bir sıçrama gösterdi. 2017 yılı mart ve nisan aylarının ardından mevcut inşaat işleri mayıs ayında da önemli bir sıçrama gösterdi. Buna göre, mevcut inşaat işleri seviyesi mayıs ayında, nisan ayına göre 10 puan arttı. Böylece mayıs ayındaki mevcut işler seviyesi geçen yılın mayıs ayındaki mevcut işler seviyesinin de 7,2 puan üzerine çıktı. Mevsimsellik ile birlikte hızlı bir toparlanma yaşanan inşaat sektöründe, verilen desteklerin de olumlu etkisi görüldü.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER