Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Demir Fiyatlarındaki Artış Endişelendiriyor

Demir Fiyatlarındaki Artış Endişelendiriyor

29 Mayıs 2017 Pazartesi, 14:44:33
Demir Fiyatlarındaki Artış Endişelendiriyor
ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, demirdeki fiyat artışının sektöre darbe vuracağını söyledi…

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, inşaat demiri fiyatlarındaki artışa dikkat çekti.

Demir fiyatlarında enflasyon ve dövizdeki artışın üzerinde bir artış olduğunu belirten Baran, ürün temininde de sıkıntı yaşandığına ifade etti.

Bu durumun devam etmesi inşaat sektörüne darbe vurur diyen Baran, demir fiyatlarındaki yükselişin sektörü olumsuz etkileyeceğini söyledi.
Baran,


FİYATLAR ARTTIKÇA TANYİSON YÜKSELİYOR

Serbest çalışan bir müteahhidin bu yılın Ocak ayında bin 830 TL'ye aldığı demiri Mayıs ayında 2 bin 155 TL'ye alabildiğini ifade eden Baran,"İnşaat sektörü demir fiyatlarındaki artıştan kaygılı durumda. Demirde fiyat arttıkça inşaat sektöründe de tansiyon yükseliyor" dedi.


İhalelerde inşaat maliyetlerinin yıl başı fiyatları baz alınarak hesaplandığını kaydeden Baran, "İhalelerde de serbest piyasa sözleşmelerinde de makro ekonomik politika verileri baz alınarak fiyatlama yapılıyor. İnşaat sektörü var olan enflasyon ve döviz fiyatlarına ve hedeflenen fiyatlara göre maliyet hesabını yaptı. Şimdi, hele de döviz düşüyorken demir fiyatlarının artışı anlaşılır gibi değil. Bu artış, ister istemez inşaat sektörünün ürünlerine de yansıyacaktır. Kamuya iş yapanların mağdur olmaması için fiyat farkı verilmesi gerekebilir. Öte yandan konut fiyatlarının yükselmesi de kaçınılmaz görünüyor." şeklinde konuştu.

Baran demir fiyatlarında geçen yıllarda da sorunlar yaşandığını ve bu sorunları ortadan kaldıracak önlemlerin alınması gerektiğine dikkat çekti.SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER