Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Yabancıya Konut Satışı Referandum Sonrası Yükselişe Geçti

Yabancıya Konut Satışı Referandum Sonrası Yükselişe Geçti

25 Mayıs 2017 Perşembe, 14:15:58
 Yabancıya Konut Satışı Referandum Sonrası Yükselişe Geçti
Bir süredir düşüşte olan yabancıya konut satışı referandum sonrası tekrar yürselişe geçti. Tüik verilerine göre yabancıya konut satışı Nisan ayında yüzde 2,7 artarak bin 624’e yükseldi….

Bir süredir gerileyen yabancıya konut satışı referandum sonrası tekrar yükselişe geçti.

TÜİK verilerine göre, yabancıya konut satış adedi nisanda 2016'nın aynı dönemine göre yüzde 2,7 artarak bin 624'e yükseldi. İlk 4 aydaki toplam satış rakamı ise 5 bin 894 oldu.


Sektör temsilcisi yükselişi, referandum sonrası Türkiye ve Türkiye ekonomisine duyulan güvenin yanı sıra yabancıya KDV istisnası ve vatandaşlık hakkının tanınmasına bağlıyor.


1 AYLIK SATIŞ 14 GÜNDE YAPILDI
İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu teşviklerin satışa hemen yansımadığını fakat referandumdan hemen sonra Cumhurbaşkanlığı sisteminin kabul edilmesi ve istikrarın devam edeceğinin görülmesiyle 14 gün içerisinde bir aylık satış gerçekleştiğini söyledi.


20 BİNİN ÜZERİNDE SATIŞ BEKLİYORUZ
Bu satış ivmesinin yılsonuna kadar artarak devam edeceğini belirten Durbayakım, bir aksilik olmaması halinde yıl sonunda 20 binin üzerinde yabancıya satışın gerçekleşeceğini düşündüklerini belirtti.

İKİYE KATLANDI
Geçen yıl ülkede yaşanan terör girişimi ve çevre ülkelerdeki karışıklık nedeni ile yabancıya konut satışının azaldığına dikkat çeken Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, referandumla birlikte sürecin tersine döndüğünü söyledi.
Referandum sonrası yabancıya satışın ciddi oranda arttığına dikkat çeken Demir, eğer referandum Nisan başı olsaydı bu oran daha yüksek olurdu dedi.

TÜRKİYE’DE GAYRİMENKUL HALA ÇOK KARLI, YABANCI BU FIRSATI GÖRÜYOR
Referandum sonrası kendilerine ulaşan yabancı konut alıcı sayısının yarı yarıya arttığını vurgulayan Demir, "Sadece konut tarafı yarı yarıya arttı. Ancak yabancı yatırımcı sayısı yüzde 100 artış gösterdi, ikiye katlandı. Buraya geliyorlar, konuta, gayrimenkule, sanayiye, tarıma yatırım yapmak istediklerini söylüyorlar. Hem de büyük yatırımlar bunlar... Yabancı, istikrarı satın alıyor. Referandumdan sonra, 2017 itibarıyla yatırım yapmak istiyorlar. Ben bizzat kendilerinden, '2018, 2019 için geç kalırız' dediklerini duyuyorum." ifadesinde bulundu.


Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Yönetim Kurulu Başkanı Melih Tavukçuoğlu ise, nisan ayında satışlarda görülen yükselişin yabancıların Türkiye'ye güveninin arttığını gösterdiğini belirtti. Türkiye'deki gayrimenkul ürünleri hala çok karlı diyen Tavukçuoğlu, “ Ülkemize ilgisi olan yatırımcılar bu fırsatı görüyor. Özellikle Körfez yatırımcıları Türkiye'ye yakınlık duyuyor. Burada gelip kalmak için de gayrimenkul alıyorlar." dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER