Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Konutta Türklerin Favorisi Miami Yabancıların İstanbul

Konutta Türklerin Favorisi Miami Yabancıların İstanbul

22 Mayıs 2017 Pazartesi, 12:54:55
Konutta Türklerin Favorisi Miami Yabancıların İstanbul
Türkiye yabancı yatırımcıların gözdeki olmaya devam ederken çok sayıda Türk de ABD’den konut alıyor. Yabancıların favorisi İstanbul Türklerin ise Miami….

Yabancıların Türkiye’ye ilgisi her geçen gün artıyor. Konut yatırımında tercih ettiği ülkelerin başında Türkiye gelirken en favorileri ise İstanbul oldu. Aynı zamanda çok sayıda Türk de ABD’den mülk ediniyor. Türklerin favorisi ise Miami…


2012’de yürürlüğe giren Mütekabiliyet Yasası ile birlikte Türkiye’deki yabancı yatırımcı sayısı artmaya başladı. TÜİK verilerine göre düzenlemenin ardından Türkiye'den yabancılara 2013'te 12 bin 181, 2014'te 18 bin 959, 2015'te 22 bin 830, 2016'da ise 18 bin 189 konut satışı yapıldı.


SATIŞIN ÜÇTE BİRİ İSTANBUL’DA
Geçen yıl yabancıların aldığı 18 bin konutun yaklaşık üçte biri İstanbul'da satıldı. Yabancıya yapılan satışlarda İstanbul 5 bin 811 rakamı ile birinci olurken, 4 bin 352 konut ile Antalya ikinci, bin 318 konutsatışı ile de Bursa üçüncü oldu. Türkiye'de konut sahibi olanlar arasında Iraklılar ilk sırada bulunurken, Suudi Arabistan, Kuveyt, Rusya ve İngiltere vatandaşları ilk beşte yer aldı.


Türkiye, yabancı yatırımcının gözdesi olmaya devam ederken, çok sayıda Türk ise ev sahibi olmak için ABD'yi tercih etti.


 "ÜNLÜLER VE SOSYETE MİAMİ'Yİ TERCİH EDİYOR"
ABD'de gayrimenkul brokerlığı işiyle uğraşan Ersan Songur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl yaklaşık bin-bin 500 Türk vatandaşının ABD'de konut sahibi olduğunu ve bu ülkede Türkler için özellikle Miami ve New York'un gözde lokasyonlar görüldüğünü söyledi.


Songur, "Acun Ilıcalı, Sibel Can, Hadise, Tolgahan Sayışman gibi ünlüler ve sosyete çevrelerinin Miami'de evinin olduğunu çıkan haberlerden biliyoruz. Türkler New York'u metropol, Miami'yi ise tatil kenti olması dolayısıyla tercih ediyor çünkü Miami, hem İstanbul'a hem de Antalya'ya çok benziyor. Bundan dolayı buradan ev alan Türkler iklim şartları açısından hiç çok zorluk çekmiyorlar." dedi.


ABD'de konut sahibi olmanın hem maddi imkanlar hem de bürokratik işlemler bakımından çok da zor olmadığına dikkat çeken  Songur, "Mesela Miami'de 75-100 bin dolara ev bulmak mümkün. Bu evler istenirse kiraya da verilebiliyor. Kiraya verildiğinde ortalama 15 yılda kendisini kazanıyor. Bu bakımdan Miami'de ev almak hem keyif hem de yatırım özelliğini taşıyor ama bilinmelidir ki ABD'de ev almak vatandaşlık anlamına gelmiyor."dedi.


Gayrimenkul brokeri Ümit Demir de yabancıların Türkiye'den konut satın alma trendinin yaklaşık 10-15 yıl önce başladığını belirterek, İngilizlerin Didim ve Fethiye, Almanların Alanya, Rusların ise Kemer'i tercih ettiğini söyledi.


Irak'ta yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle 4-5 yıldır bu ülke vatandaşlarının Türkiye'den konut satın almaya başladığını belirten Demir, Türkiye'de konut sahibi olmak isteyen Iraklıların büyük oranda İstanbul'u tercih ettiğini kaydetti.


İSTANBUL’UN PAYI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR
Bu yılın üç ayında yabancıların İstanbul'dan bin 478 konut satın aldığına dikkati çeken Demir, "Yabancılara konut satışında İstanbul'un payı her geçen yıl artıyor. Türkiye genelinde yabancılara satılan konutlar içinde İstanbul'un payı 2013'ün başında yüzde 16 iken bugün yüzde 35'ler civarında. İstanbul'daki satın almaları daha çok Araplar yapıyor. İstanbul'da her bütçeye uygun konutun bulunması, İstanbul'un kozmopolit bir şehir olması bu tercih başlıca nedenleri arasında." İfadesinde bulundu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER