Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Uluslararası Gayrimenkul Borsası Geliyor

Uluslararası Gayrimenkul Borsası Geliyor

18 Mayıs 2017 Perşembe, 15:53:36
 Uluslararası Gayrimenkul Borsası Geliyor
Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, İSEDAK ülkelerinin katılımıyla uluslar arası gayrimenkul borsası kuracaklarını söyledi. Canikli, çalışmaların tamamlandığını belirtti…

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) ülkelerinin katılımı ile “Uluslararası Gayrimenkul Borsası” kuracaklarını açıkladı.

Teknik bütün çalışmaların tamamlandığını belirten Canikli, "Aynen menkul kıymetler borsası gibi... Orada kağıtlar, hisseler el değiştiriyor, burada gayrimenkuller el değiştirecek." dedi.


Gayrimenkul sektifikasıdan sonra borsasını da kuracaklarını belirten Canikli, gayrimenkul borsasının daha geniş kitleye hitap ettiğini söyledi.


DÖNÜŞÜME KAYNAK OLACAK
Bütün dönüşüm projelerinin tamamı için gayrimenkul sertifikası çıkartarak içeriden ve dışarıdan milyarlarca dolar finansman sağlanması imkanı olduğunu, bunun zamanla geniş bir alana yayılacağını ifade eden Canikli, “Bütün güvenlik mekanizmaları sistemde var. Yani bir gayrimenkul satıcısı, konut, arazi, proje, AVM olabilir, borsaya fiyatıyla birlikte girecek. Aracı kurumlar vasıtasıyla... Fiyatını İSEDAK üyesi tüm ülkelere açık olacak şekilde gayrimenkulü satabilecek” diye konuştu.


HİÇBİR RİSK İÇERMİYOR
Gayrimenkul borsasının hiçbir risk içermediğine dikkat çeken Canikli, aracı kurumların hem alıcı hem de satıcı tarafından güvenliği garanti ettiğini belirterek, “Takasbank veya benzeri bir kuruluş devrede. Parayı tahsil etmeden, tahsil ettiği garanti edilmeden tapu verilmiyor. Aynı anda gerçekleşiyor veya tapu dijital ortamda, tapu dairesine gitmeden el değiştirebilir hale gelebiliyor. Bununla ilgili yasal düzenlemeleri önümüzdeki günlerde Meclis'e sevk edeceğiz. Çok çok önemli bir proje. Bu dünyada ilk olacak. Başka hiçbir uygulaması yok. Piyasa dijital olacağı için nerede kurulduğunun bir önemi yok. Ama Türkçe olarak bütün altyapı çalışmalarını yapıyoruz. İSEDAK ülkelerinin kurucusu olduğu, her ülkenin eşit oranda kurucu hissedarlığa sahip olduğu bir model olacak."


İSEDAK üyesi 57 ülke bulunduğunu hatırlatan Canikli, isteyen ülkenin gireceğini, katılmak isteyip de teknik altyapısı müsait olmayanlara her türlü desteği doğrudan o ülkelerde vereceklerini de bildirdi.


Canikli, "İnşallah bunu hayata geçirdikten kısa bir sonra, göreceksiniz, dünyanın bu noktada merkezi olacak. Dünyaya gayrimenkul pazarlayan ülkeler noktasında, gelişmiş ülkeler yani İngiltere, Fransa, İspanya, İtalya örnek olarak söylüyorum, göreceksiniz bu modele dahil olmak için çok büyük özel çaba sarf edecekler. Buradaki bir gayrimenkul, aynı anda dünyanın her yerinde satışa sunulabilecek." dedi.


Satış panelinde gayrimenkule ilişkin her türlü bilginin ve videonun yer alacağını ifade eden Canikli, Türkiye'ye gelmeden, gayrimenkulü görmeden yatırımcının satın alabileceğini bildirdi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER