Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Tamer Özyurt: Vatandaş Giydirilmiş Fiyatları ve 0 Faiz Yalanını Artık Yemiyor

Tamer Özyurt: Vatandaş Giydirilmiş Fiyatları ve 0 Faiz Yalanını Artık Yemiyor

16 Mayıs 2017 Salı, 00:27:38
Tamer Özyurt: Vatandaş Giydirilmiş Fiyatları ve 0 Faiz Yalanını Artık Yemiyor
Özyurtlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, konut alıcılarının artış çok daha bilinçli olduğuna dikkat çekerek, “Artık giydirilmiş fiyatlara ve 0 faiz yalanını yemiyorlar” dedi…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ

Özyurtlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt yeni projeleri Meydan Ardıçlı projesinin tanıtım toplantısında emlak editörleri ile bir araya geldi.

Uzun bir aradan sonra tekrar gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özyurt, yeni bir oluşum sürecine girdiklerini ve referandum sonrası güçlenerek piyasaya çıkmak istediklerini söyledi.

HOLDİNGLEŞİYORUZ
Özyurt, “Uzun süredir basınla bir araya gelmedik. Şirket olarak yeni bir oluşum süreci içindeydik. Holdingleşiyoruz. Bu iki yıllık düşüncemizdi. Projelerimize ve şirketimize yatırım yapmak isteyen çok fazla yabancı vardı. Tüm şirketler tek çatı altında olunca bunu başarmak zor oluyor. Şimdi holdingleşince her şirket bir projeye bakacak ve yabancılar istedikleri projeye ya da şirkete ortak olabilecekler” dedi.

ARAP TALİP
Ortaklık için özellikle Katarlı ve Suudi Arabistanlı firmalardan talep olduğunu belirten Özyurt, biz de olumlu baktığımız takdirde işbirliği yapacağız diye konuştu.

15 TEMMUZ’DAN SONRA CİDDİ KAN KAYBETTİK

15 Temmuz darbe girişiminin ardından sonra sektör ciddi kan kaybetti diyen Tamer Özyurt, “15 Temmuz darbe girişiminden sonra ciddi kan kaybettik. Üzerine de bir de yılbaşı gecesi Reina katliamı yaşanınca işler durma noktasına geldi. Katliamın olduğu yer markalaşmış bir yer. Bu bütün Körfez ülkesini şoka soktu. Caninin bizim Esenyurt’taki projelerden birinde yakalanması yüreğime su serpti. Yılbaşından sonra yabancıya satışta buzlanma oldu. Referandum sonrası bu buz yavaş yavaş çözülmeye başladı” dedi.

YERLİ PİYASADAN ÖNCE YABANCI PİYASA CANLANDI

Özyurt, “Yerli piyasadan önce yabancı piyasa canlandı. Yerli piyasadaki buzlanma katılaştı. 1 yıl geçti… Referandum sonrası çözülme var ama yavaş…Yerli piyasaya satış yapmak artık çok zor. Yabancıya satışta karlılığımız artıyor, yerli satışlarda düşüyor. Ekonominin canlanması için yabancıya satış artması lazım. Çünkü bu insanlar sadece konut almıyor konuta verdikleri para kadar da ülkeye bırakıp gidiyorlar. ” ifadesinde bulundu.

NAZARDAN KORKUYORUM

Özyurt, “2015’de satışımızın yüzde 42’sini yabancıya yaptık. 2016’da hedefimiz yüzde 50’idi ama 15 Temmuz’da yaşanan olaylardan dolayı yüzde 28’de kaldı. Yabancıya satışlarımız referandum sonrası ciddi oranda arttı. Nazardan da korkuyorum ama 4 yıldır böyle bir satış yapmadım. Hedefimiz bu yıl satışın yarısını yabancıya yapmak” diye konuştu.

2017’DE HEDEF 250 MİLYON DOLAR CİRO
2017’de 250 milyon dolar ciro hedeflediklerini belirten Özyurt, “2-3 yıldır ciromuz 450 milyon TL seviyelerindeydi. Bu yıl hedefimiz 250 milyon dolar. Ödül İstanbul ve Özyurtlar Ardıçlı projelerimiz çok büyük hacimli projeler. Bunlarla birlikte hedefimizi yakalayacağımızı düşünüyorum. 250 milyon dolarlık satışın yarısını da yabancıya yapmayı hedefliyoruz” dedi.

10 YIL SONRA ESENYURT BİTER
Satışı ve yapımı devam eden projelerin toplam değerinin 650 milyon TL olduğunu belirten Özyurt, Esenyurt’ta 5-6 yıl yetecek kadar arazi stoklarının olduğun söyledi. Bölgede en fazla 10 yıllık daha arazi var diyen Özyurt, "10 yıl sonra Esenyurt'da biter. İstanbul kuzeye gidiyor. Gelecekte Arnavutköy çoşacak" dedi.

BİN 300 MAĞDURA “ÖDÜL”
Ukra Yapı’nın iflası sonrası yarım kalan ve yaklaşık bin 300 kişinin mağdur olduğu Ukra City projesini devralarak Ödül İstanbul adıyla projeye devam eden Özyurtlar İnşaat projesinin satışlarına geçtiğimiz ay başlamıştı. Konuyla ilgili açıklama yapan Tamer Özyurt, “Ukra’nın altında ezildiği bir proje Ödül İstanbul ile yeniden ayağa kalktı. Bölgede bugüne kadar 20 bin konut ürettik 15 binin teslim ettik. Esenyurt bize yapıştı biz Esenyurt’a.. Galiba bundan dolayı da belediye bu işi temizleme görevini bize verdi. Ödül İstanbul’da 2 bin 680 konut var. Bin 300 tanesi toprak sahibi ve Ukra’nın satış yaptığı insanlara verilecek kalanı ise bize ait. Projeyi bir miktar revize ettik. Mağduriyetleri giderdik. Çok dua alıyoruz” diye konuştu.

TÜKETİCİ ARTIK GİYRİDİLMİŞ FİYATLARI VE 0 FAİZ YALANINI YEMİYOR
Konut alıcılarının artık çok daha bilinçli olduğuna dikkat çeken Tamer Özyurt, artış giydirilmiş fiyatları ve 0 faiz yalanını yemiyorlar dedi.

Tamer Özyurt, “Biz de zamanında bu silahı çok kullandık ama tüketici artık giydirilmiş fiyatları ve vade farksız taksit yalanını yemiyor. Bundan dolayı artık biz de eski pazarlama sistemimize döndük. Çıplak fiyatlarla kampanyamızı yapıyoruz. Bunu ilk Ödül İstanbul’da denedik ve çok ciddi satış yaptık. İnsanlar da bence bunu istiyor. Çıplak fiyatı söylüyoruz onların ödeme gücüne göre vadeyi ve vadeli fiyatı çıkartıyoruz. Bence artık piyasalar da bu satış modelini takip edecek” diye konuştu.

LÜKS KONUT SATIŞINDA CİDDİ SIKINTI VAR
Lüks konut satışında ciddi sıkıntı var diyen Tamer Özyurt, “Bundan sonra para kazanmak o kadar kolay olmayacak. İnsanlar artık lüks konuttan uzaklaşacak. Lüks konut satışında ciddi sıkıntı var. Ama ekonomik projeler hale talep var. Türkiye’de yıllık 500 bin konut ihtiyacı var ama 450 bin konut üretiliyor. Yani balon yok ama fiyatlar çok dar bir kitleye hitap ediyor. Bunları alabilecek insan yok. Konut fiyatları artıyor ama insanların gelirleri artmıyor” diye sözlerini tamamladı.


MEYDAN ARDIÇLI'DA ÖN SATIŞLAR BAŞLADI

Meydan Ardıçlı projesi Özyurtlar İnşaat ve Bahaş Holding ortaklığında Esenyurt Doğan Araslı Bulvarı sonunda hayata geçiriliyor. Toplam bin 700 konuttan oluşan Özyurtlar Meydan Ardıçlı projesinde stüdyodan 4,5+1'e kadar farklı konut seçenekleri yer alıyor. Ön satışlarına star verilen Meydan Ardıçlı fiyatları 175 bin TL'den başlıyor.

 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
Misafir - 17 Mayıs 2017 Çarşamba, 13:21 zeki adam ağzına sağlık CEVAPLA
DİĞER HABERLER