Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Konut Fiyatları En Çok Bu 3 İlde Arttı

Konut Fiyatları En Çok Bu 3 İlde Arttı

15 Mayıs 2017 Pazartesi, 14:48:43
Konut Fiyatları En Çok Bu 3 İlde Arttı
Reidin Emlak Endeksi Nisan ayı sonuçlarına göre konut fiyatları en fazla geçen aya oranla yüzde 2,27 ile Bursa’da arttı. Yıllık bazda ise en yüksek artış Balıkesir, Tekirdağ ve Çanakkale’de görüldü…

REIDIN emlak Endeksi Nisan ayı sonuçları açıklandı. Rapora göre Türkiye genelinde konut fiyatları Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 1,22, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 9,50 artış gösterdi.


Reidin Emlak Endeksi’ne göre Nisan ayında konut satış fiyatları en fazla yüzde 2,27 ile Bursa’da arttı. Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı kent ise yüzde 2 ile Erzincan olarak belirlendi. Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0,2, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 4,14 artış kaydedildi.


BİR YILDA EN FAZLA BU 3 İLDE ARTIŞ OLDU
Yıllık artış oranları değerlendirildiğinde, satılık konut fiyatlarının en çok yükseldiği ilk 3 il, yüzde 28,10 ile Balıkesir, yüzde 21,41 ile Tekirdağ ve yüzde 19,37 ile Çanakkale oldu. Yıllık oranlara göre kiralık konutf iyatları ise yüzde 20,83 ile en çok Balıkesir, yüzde 18,54 ile Aydın ve yüzde 17,03 ile Yozgat'ta yükseldi.


KİRA ARTIŞI EN ÇOK EDİRNE’DE
Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi'ne göre ise Nisan’da bir önceki aya göre yüzde 0,63 ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 artış gerçekleşti. Nisanda metrekare başına konut kira değerlerinin yüzde 2,02 arttığı Edirne, kiraların en çok yükseldiği kent oldu. Bu dönemde konut kira değerleri yüzde 2 ile en çok Isparta'da azaldı.


AYDIN EN KISA SÜREDE KAZANDIRIYOR
Amortisman süresi bakımından, satın alınan evlerin kiraya verildiğinde alış fiyatını en kısa sürede karşılayabildiği illerin başında Aydın gelirken, yıllık brüt kira getirisi bakımından en yüksek getiri oranlarında Aydın'ı, Van ve Bilecik takip etti.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER