Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Kemerburgaz Konut Fiyatları 5 Yılda Yüzde 193 Arttı

Kemerburgaz Konut Fiyatları 5 Yılda Yüzde 193 Arttı

15 Mayıs 2017 Pazartesi, 10:44:11
 Kemerburgaz Konut Fiyatları 5 Yılda Yüzde 193 Arttı
İstanbul’un en çok prim yapan semtleri arasında yer alan Kemerburgaz’da emlak fiyatları 5 yılda yüzde 193 arttı. Bölgede metrekare fiyatları 19 bin TL’ye kadar çıkıyor…

İstanbul’un lüks konut üssü Kemerburgaz en çok prim yapan bölge olma özelliğini sürdürüyor. Eva Gayrimenkul Değerleme tarafından yapılana araştırmaya göre bölgede konut fiyatları 5 yılda yüzde 193 artış gösterdi. Bölgede metrekare fiyatları 5 bin TL ile 19 bin TL arasında değişiklik gösteriyor.

EVA Gayrimenkul Değerleme’nin hazırladığı “2016 İstanbul Markalı Konut Sektör Raporu”na göre Kemerbugaz’da 2013 yılında bir önceki yıla göre yüzde 37, 2014’te yüzde 39, 2015’te yüzde 44 ve 2016’da yüzde 7 değer artışı görüldü. Son 5 yıla bileşik olarak bakıldığında ise Kemerburgaz konut fiyatlarının yüzde 193 arttığı bir bölge olarak İstanbul’da 34 bölge içinde birinci sırada yer alıyor.


EVA Gayrimenkul Değerleme Lisanslı Değerleme Uzmanı Şeyma Şehirli, konut fiyatlarına etki eden faktörlerin proje özellikleri, sosyal olanaklar, düzenli bir site içerisinde olması ve ulaşım imkanları olduğunu söyledi.

2019 yılı ya da sonrasında inşa edilmesi planlanan Gayrettepe-Kemerburgaz-3. Havalimanı metro hattı sayesinde Kemerburgaz’dan 3. Havalimanı’na ulaşımın kolaylaşacağını söyleyen Şehirli, 32 kilometre uzunluğunda olacak hat sayesinde, bölgeden şehir merkezine ve ana ulaşım arterlerine ulaşımın kolaylaşacağını söyledi.

METRO FİYATLARI KATLAYACAK
Metro hattının hizmete alınmasıyla bölgeye olan talebin artacağını ve konut fiyatlarında ise artış görüleceğini vurgulayan Şehirli, Kemerburgaz-Göktürk bölgesindeki projelerin konumu ve birim fiyatları göz önüne alındığında orta-üst ve üst seviye gelir grubuna yönelik olduğunu dile getiriyor. Bölgedeki konut projelerine bakıldığında KDV’den arındırılmış fiyatların 5 bin TL ile 19.000 TL arasında…2016 yılı ağırlıklı bölge ortalamasını ise 11.900 TL” dedi.


Bölgede 9 proje üzerinden tip dağılımı analizi yapıldığını söyleyen Şehirli, buna göre bölgede en çok 3+1, ardından 2+1 ve 1+1 konut tipinin üretildiğini ifade etti.

DAİRE İLE VİLLA ARASINDAKİ FİYAT FARKI ORTADAN KALKIYOR
Bununla birlikte, bölgede yer alan daire ve villalar arasında geçen yıl görülen fiyat farklılıklarının ortadan kalktığını ifade eden Şehirli, ancak bölgedeki prestijli firmalara ait markalı projelerdeki daire-villa fiyatları arasında farklılıklar olduğunu söylüyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER