Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Bakan Ağbal'dan Emlak Bankası Açıklaması

Bakan Ağbal'dan Emlak Bankası Açıklaması

11 Mayıs 2017 Perşembe, 16:54:41
Bakan Ağbaldan Emlak Bankası Açıklaması
Maliye Bakanı Naci Ağbal, Emlak Bankası'nın faaliyete geçip geçmeyeceği hakkında açıklama yaptı. Detaylar haberimizde...

Bazı alacakların yeniden yapılandırılması ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifinin 10. maddesi kabul edildi. Buna göre 2001 yılında bankacılık işlemleri yapma ve mevduat kabul etme yetkisi kaldırılarak tasfiyesine kararı verilen emlak Bankası, gerekli izinlerin alınmasının ardından tasfiyeden çıkartılarak 16 yıl sonra hizmet vermeye devam edecek.


Tasfiyeden çıkan Türkiye Emlak Bankası Anonim Şirketinin yeni esas sözleşmesi Genel Kurul tarafından kabul edilinceye kadar, tasfiye kurulunun ilgili mevzuattan ve esas sözleşmeden kaynaklanan tüm yetki ve sorumlulukları ile bankanın tüm iş ve işlemlerinde yetki ve sorumluluk yönetim kuruluna geçecek.


Banka, faaliyet izni alıncaya kadar, bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte kullanmakta olduğu adreste faaliyetlerini sürdürecek.


Konuyla ilgili açıklama yapan Maliye Bakanı Naci Ağbal, öncelikli hedefin, Emlak Bankası'nın tasfiye sürecinin sonlandırılması ve bankanın yeniden faaliyete geçmesi olduğunu söyledi.


Bu yasal düzenlemenin akabinde BDDK'ya gerekli başvurların yapılacağını, ondan sonra Emlak Bankası’nın yeniden faaliyete geçeceğini dile getiren Ağbal, "Şu anda Emlak Bankasını ne özelleştirme gibi bir planımız var ne de sektörel bir bankacılık yapma düşüncesi var." dedi.


MARKA DEĞERİ VAR
Emlak Bankası'nın marka değeri olan bir banka olduğuna işaret eden Ağbal, "Yönetim Kurulu kendi çalışmaları çerçevesinde hükümetimize bir plan getirecek. O çerçevede bankanın ekonomiye katkı sağlaması için çalışma içinde olacağız." diye konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER