Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Konut Fiyatları Düşüyor

Konut Fiyatları Düşüyor

08 Mayıs 2017 Pazartesi, 16:29:11
Konut Fiyatları Düşüyor
TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun, konut fiyatlarının düşüşe geçtiğini söyledi. Erilkun, düşüşün sebebini ise konut fazlasına ve evlere değerinden fazla değer biçilmesine bağladı…


TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun, konut fiyatlarının düştüğünü söyledi.
İstanbul’da bazı bölgelerde fiyatların yüzde 7’ye kadar düştüğünü belirten Erilkun, Ümraniye'de yüzde 3, Fikirtepe'de yüzde 4, Bakırköy'de yüzde 7, Bahçelievler'de yüzde 7-8 ve Zeytinburnu'nda yüzde 6-7'lik oranda düşüşler söz konusu dedi.


FİYATLAR DEĞERİNİN ÜSTÜNDE
İstanbul'da konut fazlası ve yeni evlere değerinden fazla fiyat biçilmesi daireleri boş bırakmaya başladı diyen Erilkun, “İstanbul Ticaret Odası (İTO) verilerine göre İstanbul'da geçen ay satılık konut fiyatları yüzde 0.60 geriledi. Yıllık artış yüzde 7,28'de kaldı. Türkiye genelinde 68 il, 242 ilçe ve bin 202 mahalleyi kapsayan REIDIN verilerine göre de konut fiyatları mart ayında yüzde 1.16 oranında arttı” dedi.


HEM OLAĞAN HEM BÖLGESEL
Fiyatlardaki gerilemenin hem olağan hem de bölgesel nitelik taşıdığını belirterek bunun emlak satışlarının yavaşladığı anlamına gelmemesi gerektiğinin vurgulayan Erilkun, "Arz fazlası fiyatlarda seyrelmeye yol açtı. Stoklar da var. Fiyat seyrelmesi, kısa bir geçiş döneminin hızlı yükselişi öncesinde görülen küçük bir dalgalanmadır" dedi.

Erilkun: “Mart 2017 döneminde 128 bini aşkın konut satıldı ve bunun yüzde 30’u ipotekli satıştır. Geçen yılın Mart ayı rakamı ise 117 bindi. Bu veri zaten emlakta durgunluk olmadığını açıkça gösteriyor. Ayrıca emlak konut’un kampanyaları ve damga vergisinin kaldırılması gibi uygulamalarla gayrimenkulün hız kesmesi mümkün değildir. Toplam konut satışları içinde ikinci el konut satışlarında da geçen yıla oranla yüzde 11,9’luk artış olması ve 73 bine yakın ikinci el konutun el değiştirmesi de sektörün dinamizmini gösteriyor” diye sözlerini tamamladı.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
Misafir - 20 Haziran 2017 Salı, 11:24 Fahiş fiyatlara ev almayın ve aldırmayın. Bizleri koyun gibi sağmaya çalışıyorlar. CEVAPLA
Misafir - 08 Mayıs 2017 Pazartesi, 16:45 ve balon patlıyor hadi geçmiş olsun :D CEVAPLA
DİĞER HABERLER