Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Gurbetçiye KDV’siz Konut Satışına İnşaatçıların Yorumu

Gurbetçiye KDV’siz Konut Satışına İnşaatçıların Yorumu

06 Mayıs 2017 Cumartesi, 11:55:43
Gurbetçiye KDV’siz Konut Satışına İnşaatçıların Yorumu
Dün ki Resmi Gazete’den yayınlanan KDV tebliği ile gurbetçiye KDV’siz konut satışının detayları belli oldu. Peki yeni düzenleme hakkında inşaat patronları ne düşünüyor. Cevabı haberimizde…

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları Türkiye’den KDV’siz konut ve işyeri alabilecek. Dün Resmi Gazete’de yayınlanan KDV tebliği ile gurbetçiye KDV’siz konutun detayları da belli oldu.


Buna göre, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları ve yurt dışında yerleşmiş gerçek kişiler ile kanuni merkezi ve iş merkezi Türkiye'de olmayan kurumların Türkiye'den alacakları konut veya iş yerleri KDV’den istisna olacak. Uygulamadan yararlanacaklar, satış bedelinin en az yarısını, satış işleminden önce döviz olarak ülkeye getirmek zorunda. Kalan kısmı da 1 yıl içinde yine döviz olarak getirilecek.


İstisna uygulamasından yararlananların, KDV'siz aldıkları konut ve iş yerlerini en az 1 yıl süreyle satmamaları şartı var. Uygulamadan yararlanacaklara satış yapacak inşaat sektöründe faaliyette bulunan mükelleflerin de satıştan önce tebliğde öngördüğü belgeleri istemeleri gerekiyor.

DEVLETE ÇİFTE KAZANÇ SAĞLAYACAK
Konuyla ilgili AA muhabirine değerlendirmede bulunan İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, gurbetçiye KDV istisnası ile devletin çifte kazanç sağlayacağını söyledi.
Durbakayım, "Birincisi ana vatanlarında yatırım yapmak isteyen vatandaşlarımıza getirisi yüksek bir yatırım imkanı sağlanacak, ikincisi ise gayrimenkul sektöründeki satış ivmesine hız kazandıracaktır. Fakat bunlardan daha da önemlisi ülkemize döviz girdisi sağlanacak. Söz konusu KDV indiriminin bir diğer faydası ise son zamanlarda artan ofis ve ticari projelerde sağlayacağı ivme olacaktır. Bilindiği gibi ekonominin ana kaynaklarından biri olan dövizin kalıcı yatırım olarak temin edilmesi çok önem arz etmektedir. Fiyat istikrarının sağlanabilmesi için uzun vadeli kalıcı yatırım olarak değerlendirdiğimiz 'yurt dışına gayrimenkul satışı'nın bu kapsamda kullanılmasının çok doğru bir karar olduğunu düşünüyoruz."
Durbakayım, diğer taraftan benzer bir KDV istisnasının yurt içi yatırımcılara da sağlanmasının, teşvik edilmesi için uğraşılan tasarrufların artmasını sağlayacağı gibi ekonomiye de canlılık sağlayacağını vurguladı.


SEKTÖRE HAREKET GETİRECEK
Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün ise "Konutta KDV istisnası getirilmesiyle inşaat ve gayrimenkul sektöründe yeni bir hareket sağlanacağı ve ülkeye döviz girişinin artacağını değerlendiriyoruz." dedi.


KONUT VE İŞYERİ İLE SINIRLI KALMAMALI
Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu ise düzenlemenin ekonomiye döviz kazandırmak için çok önemli bir adım olduğunu söyledi. İnşaat sektöründe geçerli olan KDV düzenlemelerinin konut ve iş yerleri ile sınırlı kalmaması gerektiğine dikkat çeken Kuzu, "Söz konusu düzenlemelerin apart ünite gibi diğer tüm birimleri de kapsaması, farklı ünite talepleri olan alıcıya daha fazla seçenek sunacaktır. Ekonomimize tartışmasız katkı sağlayacak olan bu teşvik, ciddi döviz girdisi yaratmakla beraber satışlarda da ciddi bir yükseliş getirecektir. Hükümetimizin aldığı bu ve benzeri diğer uygulamalarla 2017 yılında yeni bir rekorun kırılacağına inanıyorum." diye konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER