Anasayfa >

Sektörden Haberler >

2017 Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri Belli Oldu

2017 Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri Belli Oldu

04 Mayıs 2017 Perşembe, 15:04:27
2017 Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri Belli Oldu
2017 yapı yaklaşık birim maliyetleri belli oldu. İlgili yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi….

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ

Mimarlık ve mühendislik hizmet bedellerinin hesabında kullanılacak 2017 yapı yaklaşık birim maliyetleri hakkındaki tebliği 4 Mayıs tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

İlgili yönetmelik Resmi Gazete’de şöyle yer aldı;
“Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan mimarlık ve mühendislik hizmetleri şartnamesinin 3.2 maddesi gereğince, mimarlık ve mühendislik hizmet bedellerinin hebasında kullanılacak 2017 yılı yapı yaklaşık birim maliyetleri, yapının mimarlık hizmetlerine esas olan sınıfı dikkate alınarak KDV hariç, genel giderler (yüzde 15) ile yüklenici karı (yüzde 10) dahil belirlendi.

 

FİYATLAR ŞÖYLE;MADDE 2 – (1) Benzer yapılar, ilgili gruptaki yapılara kıyasen uygulayıcı kurum ve kuruluşlarca Mimarlık ve Mühendislik Hizmetleri Şartnamesinin ilgili hükümlerinden yararlanılarak belirlenecektir.

(2) Tebliğin revizyonu çalışmalarında sınıfı veya grubu değiştirilen veya tebliğden çıkarılan yapılar için, 2017 yılından önceki tebliğlere göre yapı sınıfı ve grubu belirlenmiş mimarlık ve mühendislik hizmetlerinde; belirlendiği yılın tebliğindeki yapı sınıfı ve grubu değiştirilmeksizin 2017 yılı tebliğinde karşılığı olan tutar esas alınmak suretiyle hesap yapılacaktır.

(3) Tebliğdeki sınıf ve gruplar yapım aşamasında belirlenirken tereddüte düşülmesi halinde, o yapının yapı yaklaşık maliyeti; yapının projesine göre hazırlanacak metrajlara Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Birim Fiyatlarının uygulanması suretiyle hesaplanacaktır.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER