Anasayfa >

Sektörden Haberler >

İnşaat Sektörü Rotasını Hindistan’a Çevirdi

İnşaat Sektörü Rotasını Hindistan’a Çevirdi

03 Mayıs 2017 Çarşamba, 14:01:32
İnşaat Sektörü Rotasını Hindistan’a Çevirdi
Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin, 2022’ye kadar ülkede 50 milyon konut yapmayı planladıklarını belirterek Türk müteahhitlerini Hindistan’a yatırıma davet etti. Gayrimenkul sektörü temsilcileri, Hindistan'daki yeni konut projelerinden Türkiye'nin de pay almasını bekliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Hindistan ziyaretinde Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin, 2022’ye kadar ülkede 50 milyon konut yapmayı planladıklarını belirterek Türk müteahhitlerini Hindistan’a yatırıma davet etti.
Gayrimenkul sektörü temsilcileri, dünyanın en büyük yedinci coğrafi alanı ve en büyük ikinci nüfusuna sahip ülkesi Hindistan'daki yeni konut projelerinden Türkiye'nin de pay almasını bekliyor.


emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin müteahhitlik, iş gücü ve tecrübe noktasında oldukça ileri durumda bulunduğunu ifade ederek, "Bu know how'ı zaman içerisinde yurt dışına aktaracağız. Türk müteahhitlik sektörü buradan da ciddi anlamda pay alacaktır." dedi.


BİZ BURADAN ÖNEMLİ PAY ALIRIZ
Kurum, "Hindistan'da konut yapacak ülke sadece Türkiye olmayacak. Türkiye, diğer ülkelerle yarışacak ve bu yarışta her türlü avantajlı... Neticede bu iş yapılacaksa biz de buradan önemli bir pay alırız." diye konuştu.

Hindistan'da çok büyük iş olduğunu belirten Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, “"Sektör olarak Hindistan'da iş yapmaya olumlu bakıyoruz. Hindistan büyük bir ülke, 1,3 milyar nüfusu var. İhtiyaç çok, imkanları da var. Müteahhitlik anlamında imkanlarımız el verirse sınırsız iş var. 50 milyon konutçok büyük bir rakam. 2022'ye kadar bitirilebilir mi bilmiyoruz. Bu 5 yıl değil, 10 yıl da olsa büyük rakamdır. Bu rakam 200 milyonluk nüfusa denk geliyor. Yani Hindistan'ın 5 yıl içinde konut ihtiyacı olan kişi sayısı Türkiye nüfusunun 2,5 katı seviyesinde. Türkler 10 yıldır Hindistan'da çeşitli alanlarda iş yapıyor ama konutsektörüne yeni gireceğiz. Hindistan nüfusunun 7'de biri için hayat standardı yükselecek. Türkler ülkede metro, boru hatları, yollar ve baraj hatlarıyla ilgileniyorlar. Ayrıca, Ganj nehrinin temizlenmesi gündemlerinde var. Onun için büyük bir bütçe ayırmışlar” diye konuştu.

İŞBİRLİĞİ POTANSİYELİ YÜKSEK
Hindistan ile Türkiye’nin işbirliği potansiyelinin fazla olduğuna dikkat çeken Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, "Yeni pazar arayışındaki sektörümüz önümüzdeki dönemde Hindistan'a büyük yatırımlar yapabilir. Biz de Kuzu Grup olarak fırsatları değerlendirerek Hindistan pazarında iş yapmayı arzu ederiz." Şeklinde konuştu.

DİĞER İŞBİRLİKLERİNİN DE ÖNÜNÜ AÇAR
Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, Hindistan'ın 2022 yılında hayata geçirmek istediği 50 milyon konut, sadece inşaat firmalarına değil, aynı zamanda inşaat sektörünün içerisinde yer alan yan sektörlere de ciddi iş potansiyeli sağlayacaktır dedi. Bu devasa proje için iki ülke arasındaki büyükelçiler ve STK'ların elini taşın altına koyması gerektiğini belirten Demir, iki ülke arasındaki olası bir anlaşmanın, ekonomideki diğer iş birliklerinin de önünü açacağını vurguladı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER