Anasayfa >

Sektörden Haberler >

1+1'ler Gözden Düştü! 2+1'lere Talep Artıyor!

1+1'ler Gözden Düştü! 2+1'lere Talep Artıyor!

26 Nisan 2017 Çarşamba, 12:01:39
1+1ler Gözden Düştü! 2+1lere Talep Artıyor!
1+1 daireler ilginin azaldığını belirten GYODER Başkanı Aziz Torun, talep 2+1 dairelere kayıyor dedi…

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, 1+1 dairelere talebin giderek azaldığını söyledi.


DOYDU…
1+1 dairelerin bir ara çok yapıldığını ve doygunluğa ulaştığını belirten Torun, 2+1 hem 1+1’in hem de 3+1’in yerini alıyor dedi.

Torun, “Aile yaşamı için minimum 2 artı 1 olması gerekiyor. Onun için aile dediğin 2 artı 1'den başlıyor. 2+1, hem 1+1'in hem 3+1'in yerini alıyor. Yani 3+1'e gücü yetmeyen 2+ 1 alıyor ya da satın alma gücü olan 1 +1 yerine 2+ 1 alarak en azından alternatifini zenginleştirmiş oluyor. Yani 'Kiraya verirken en azından bir aileye veririm.' dedi.


SÜRDÜRÜLEBİLİR FAİZ ORANI
1 Şubat’ta başlayıp 31 Mart’a kadar devam eden 240 ay vadeli konut satışı kampanyası hakkında da görüşlerini paylaşan Aziz Torun, Türkiye'de, 10 yıl vadeli konut satışlarının, 20 yıl vadeli olanlara kıyasla daha fazla tercih edildiğini, tüketicilerin borçlarını daha erken ödeme anlayışıyla hareket ettiklerini söyledi.


Asıl önemli konunun ise faiz oranları olduğuna dikkati çeken Torun, "Sürdürülebilir bir faiz oranı olması lazım. Nedir bu? Yıllık yüzde 10'un altında, yine aylık bazda yüzde 1'in altında faiz oranları, gayrimenkul sektörü için sürdürülebilir faiz oranıdır. Bunları uyguladığımız zaman görüyoruz ki sektörde talep devam ediyor." diye konuştu.


ALIM GÜCÜNE UYGUN PROJELER GELİŞTİRMEK GEREK
Sektörde konut ihtiyacı olduğunu ama satın alma gücünü dikkate almak ve ona uygun projeler geliştirmek gerektiğini vurgulayan Torun, "Bir tabir var ya 'ulaşılabilir lüks' diye. Hem lüks konut yapacağız hem de orta gelirlinin ulaşabileceği lüks olması lazım. Markalı konutlar için söylüyorum bunu. Diğer konutlar için de elbetteki daha alt gelir grubundaki insanların da ödeyebileceği projeler yapan bölgeler de projeler de var. Bunlar realize edildiği müddetçe talep devam ediyor, edecek." ifadelerini kullandı.


GAYRİMENKUL HİÇBİR ZAMAN KAYBETTİRMEZ
Gayrimenkulün hiçbir zaman değer kaybetmeyeceğinin altını çizen Torun, zaman zaman durgunluklar olabilir ama işin sonunda gayrimenkul daima kazandıran bir sektördür” diye konuştu. Torun, Gayrimenkulün, değer kaybetmeyen yatırım araçlardan biri olduğunu söyledi.


DIŞI SENİ İÇİ BENİ YAKAR
Gayrimenkul sektörünün kar marjı dışarıdan görüldüğü kadar yüksek olmadığını belirten Torun, “Zaten sektör karlılığı çok düşük olarak çalışıyor. Kar marjı dışarıdan görüldüğü kadar çok yüksek değil gayrimenkul sektörünün. 'Dışı seni içi beni yakar' hesabı, dışarıdan öyle görünüyor ama kazın ayağı öyle değil. Çünkü rekabet var, herkes geliştiricilik, inşaat yapma ve pazarlamayı birleştirerek bir karlılığı yakalıyor o da yüzde 10-15 arası bir karlılık var. Bu da fiyatların düşmeyeceğini, dolayısıyla bunu alanın kazançlı olacağını gösteren bir kriter” açıklamasında bulundu.


FİYATLAR DÜŞER DİYE BEKLEMEYİN
Torun, “ Yani şöyle bir algı olmamalı; 'Kampanyalar filan yapılıyor, yarın fiyatlar daha da düşer', öyle bir şey yok, söz konusu değil. Çünkü artık maliyetler de bir taraftan yükseliyor. Enflasyon çift hanelere geldi. Bunlar muhakkak maliyetlere de yansıyacak. Onun için alan her zaman gayrimenkulde karlıdır. Gayrimenkul yatırımı ikamesi kolay olan bir şey değil” diye sözlerini tamamladı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER