Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Yabancıya Konut Satışı Seferberliği Başlıyor

Yabancıya Konut Satışı Seferberliği Başlıyor

20 Nisan 2017 Perşembe, 19:33:30
Yabancıya Konut Satışı Seferberliği Başlıyor
Sur Yapı ve KONUTDER Başkanı Altan Elmas, yabancıya satış seferberliği başlatacaklarını söyledi. Konuyu maliye bakanlığına ilettiklerini söyleyen Elmas, hedefimiz 5 yılda yabancıya satışı 4,5 miyar dolardan 10 milyar dolara çıkarmak dedi…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ


Sur Yapı 13 proje ile Expo Turkey by Qatar 2017’ye katıldı.  Fuarda emlak editörlerinin sorularını yanıtlayan Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı ve KONUTDED Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, önümüzdeki dönemlerde yabancıya konut satışının Türkiye için önemli bir günden olacağını söyledi.


Konutder olarak yabancıya konut satışı seferberliği başlatacaklarını belirten Elmas, konuyu maliye bakanlığı ile görüştüklerini belirtti. Elmas, “Yabancıya konut satışı seferberliğini biz birinci etapta maliye bakanlığımızla görüştük. Nihayetinde teşvikleri verecek olan da maliye bakanlığımız. Kampanya ve tanıtımlara bütçeyi verecek olan da maliye bakanlığımız olduğu için bakanlıkla yürüttük. Bütün sektörden arkadaşlarımızı KONUTDER olarak öncülük yapıp maliye bakanımızla biraraya getirdik. Teşekkür ettik kendisine, onların beklentisini, bizim beklentimizi b  irinci elden konuşma fırsatımız oldu” dedi.HEDEF 5 YILDA 10 MİLYAR DOLARLIK SATIŞ
Yabancıya konut satışının şu anda 4,5 milyar dolar olduğunu belirten Elmas, “Yabancıya satışın sektördeki pastanın yüzde 3’ünü oluşturuyor. Bizim hedefimiz Türkiye’nin yabancıya gayrimenkul satışını 5 yıl içinde 10 milyar dolara çıkarmak.. Elimizden gelen gayreti göstereceğiz” ifadesinde bulundu.

10 MİLYOR TL’LİK SİPARİŞ VAR
Fuarda 10 miyon  TL civarında siparis aldıklarını belirten  Elmas, “Katar nüfusu çok olmayan bir ülke ama gelir seviyesi ve yatırımcı profili yüksek. Ciddi portföy yatırımcıları var. Bireysel konut alıcılarından öte blok bazında adetli ürün satma imkanı var . O yüzden bu fuarda böyle binlerce insanı ağırlamayı hedeflemedik. Son derece nitelikli ve 10  tane yatırımcı edinebilsek bizler için ciddi imkan olacağını düşünüyoruz. Fuarlar bizim sıcak satış yaptığımız yerler değil, burada satış yapma, para alma imkanı da yok. Sözleşiyoruz. Arkadaşlarımın verdiği bilgiye göre dün 10 m  ilyon civarında sipariş aldık. . İnşallah Türkiye’ye döndüğümüzde neticelendiririz” dedi.


19 ÜLKE VATANDAŞINA KONUT SATTIK
Sur Yapı olarak toplam satışın yüzde 15’ini yabancıya yaptıklarını belirten Elmas, 19 ülke vatandaşına konut sattıklarını belirtit. Elmas, “Yabancıya satışımız yüzde 15 ama daha fazla olabilirdi. Çünkü bizim projelerimizin yüzde 60’I Anadolu Yakası’nda. Yabancıyı Anadolu Yakası’na getirmek zor.  Önümüzdeki dönem Avruap Yakası’ndaki projelerimiz de artacak böylelikle yabancıya satışımız da artış gösterecek. Bursa Modern projemizde yabancıya satış yüzde 25. Tüm körfez ülkelerinden müşterimiz var. Orada bundan sonra satış daha da artacak. Çünkü Bursa projemizde KDV yüzde 18’di. Bu yeni yasa ile birlikte yabancıya KDV istisnası geldi. 1 milyonluk konutta 180 binlik avantaj çok ciddi.  Bu onlar için büyük fırsat” ifadesinde bulundu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER