Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Katar Emlak Fuarı Kapılarını Açtı

Katar Emlak Fuarı Kapılarını Açtı

19 Nisan 2017 Çarşamba, 16:24:06
 Katar Emlak Fuarı Kapılarını Açtı
Medyacity tarafından Katar’ın başkendi Doha’da bu yıl ilki düzenlenen Expo Turkey By Qatar 2017 kapılarını açtı. 19-21 Nisan tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak olan fuarın iki ülke arasındaki ticaret hacmini geliştirmesi hedefleniyor…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ

Expo Turkey By Qatar 2017 kapılarını açtı. Medyacity tarafından bu yıl ilki düzenlenen fuarda 154 firma katılım gösterdi.

Katılımcı Listesi İçin Tıklayınız


Açılış konuşmasını yapan Katar Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Muhammed Bin Ahmed Bin Towar Al Kuwari, fuarın sadece ticari köprü kurmaktan ziyade kültürel ve siyasi ilişkilere de katkı sağlayacağını söyledi.


Türk işadamlarının yatırımlarını Katar’da görmekten büyük multuluk duyduklarını belirten Kuwari, “Türk ürünleri bize kalite unsuru olarak yansıyor. Türk yatırımlarını Katar pazarında görmek istiyor ve bunu destekliyoruz. Bu fuarların olması stratejik ilişkilerin bir tamamlayıcı unsuru olarak ortaya konmaktadır. İki ülke arasında işbirliği gelişmesine örnek teşkil etmektedir” dedi.


Bu fuarın Katar’ın kalkınmadaki yükselişi zamanında olmasının önemli olduğun vurgulayan Kuwari, “Türkiye’nin dünyada ekonomik olarak tecrübesi çok fazla. Biz de Katar devleti olarak bu tecrübeden istfade etmek istiyoruz.”  Ifadesinde buludu.


TÜRKİYE’DE BÜYÜK FIRSAT VAR
Türkiye’de çok büyük fırsatların olduğunu belirten Kuwari, “Her iki ülkede de fırsatlar var. Katar-Türkiye ticaret hacmi her geçen yıl da katlanarak artıyor. Önümüzdeki dönemlerde çok büyük işbirlikleri arzu ediyorum” ifadesinde bulundu.


TİCARİ HACİM 2 MİLYAR DOLARI BULUR
Iki ülke arasındaki ilişkiyi güçlendirmek için çaba harcamamız gerekir diyen Türkiye Doha Büyükelçisi Fikret Özer, 4 yıl içerisinde iki ülke arasındaki ticaretin büyük gelişme gösterdiğine dikkat çekti.


Özer, “4 yıl once Türkiye’nin Katar’a ihracatı 250 milyon dolarken 2016’da 440 milyon dolara yükseldi. Katar’ın Türkiye’ye ihracatı ise 520 milyon dolardı 830 milyon dolara çıktı. Bu gerçekten çok büyük bir artıştır ve inşallah gelecek yıllarda ticari hacim 2 milyar doları bulacaktır diye umuyoruz” ifadesinde bulundu.


KATAR’A 1.2 MİLYAR DOLARLIK TÜRK İMZASI
Katar’da Türk yatırımlarının da arttığını vurgulayan Özer, “Türk’lerin Katar’a yatırımı 1.2 milyar doları buldu. Katar’ın da aynı şekilde Türkiye’ye büyük projeler yaptı” diye konuştu.

KATAR’IN ZENGİNLİĞİ YER ALTINDA TÜRKİYE’NİN YER ÜSTÜNDE
Türkiye ile Katar arasında gelişen bir işbirliği olduğuna dikkat çeken GYODER Başkanı Aziz Torun, “Türkiye taahhüt işinde dünyada ikinci sırada. Burada da birçok altyapı hizmetinde Türk müteahhitleri görev alıyor. Türkiye’ye gelecek olursak Türkiye öyle bir lokasyonda, öyle bir konumda ki bu ülkenin zenginlikleri de yerin altında, bizim ülkemizin zenginlikleri de yerin üzerinde…” dedi.


Türkiye’de son 10 yılda gayrimenkul sektörünün büyük gelişme gösterdiğine dikkat çeken Torun, “ Standartlar çok yüksek. Özellikle İstanbul ve benzeri şehirlere baktığımızda, dünyadaki emsalleriyle karşılaştırdığımızda Londra, Dubai gibi… çok daha farklı avantajları var. Özellikle son dönemde birçok teşvik geldi.Türkiye’den gayrimenkul alanlara oturma izni veriliyor. 1 milyon dolarlık gayrimenkul alana vatandaşlık veriliyor. Ayrıca daha yeni yürürlüğe giren KDV muafiyeti getirildi. Katar’a da bonus gelmiş oldu. İlk defa burada uygulamış olacağız. Ticari ve konutlarda yüzde 18’lik bir KDV avantajı var. Hem bireysel hem de şirketler için. Tüm Katarlıları yatırıma davet ediyoruz” ifadesinde bulundu.


SATIŞIN YÜZDE 15’İ KATAR’A
Katar’ın dünya çapında yatırımları olan bir ülke olduğunu belirten Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, Zeytinburnu’ndaki projeleri Sea Pearl’ü de Katarlı bir ortakla yaptıklarını hatırlatarak, “Sea Pearl projemizin yüzde 45’ini sattık. Bu satışın yüzde 15’ini Katar’a yaptık.. Burada yatırım fonlarıyla ve kişilerle görüşmelerimiz var burada satış yapacağız inşallah” şeklinde konuştu. Özen Kuzu, Katar’da yol ve altyapı yatırımları olacağını da sözlerine ekledi.

VATANDAŞLIK HAKKINDAN SONRA 10 SICAK SATIŞ YAPTIK
Türkiye’den konut alan yabancıya vatandaşlık hakkının tanınmasından sonra körfez ülkelerine 10 daire sattıklarını belirten Özen Kuzu, hükümetimiz sektörde çok olumlu adımlar atıyor, bunlar çok uzun yıllardır beklediğimiz yeşlerdi dedi.


TEŞVİKLERLE YABANCI TÜRKİYE’DEN KONUT ALMAK İÇİN GAYRET EDECEK
Türkiye’de yabancıya satışın 2012’den sonra başladığını belirten Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, “Önümüzdeki süreçlerde daha hızlı bir gayrimenkul satışı olacak. Devletimiz de bunun için imkanlar sağlamaya başladı. Vatandaşlık hakkı ve KDV muafiyeti çıktı. Sayın maliye bakanımıza rakam konusundaki itirazlarımızı bildirdik. KDV konusunda daha duyarlı davrandılar. Tapu harçlarında itirazımız vardı isteğimiz olmasa da değerlendirildi. Bu teşviklerle  yabancı bundan sonra da Türkiye’de gayrimenkul almak için gayret sarf edecek” ifadesinde bulundu.

8 proje ile fuara katıldıklarını belirten Çetinsaya, “Bugüne kadar  17 bin 500 konutun teslimini gerçekleştirdiklerini 10 şantiyede ise işlerin devam ettiğini söyledi. Çetinsaya, yakında iki yeni projeye daha start vereceklerini belirtti.  

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER