Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Expo Turkey by Qatar İki Ülke Arasında Ticaret Hacmini Katlayacak

Expo Turkey by Qatar İki Ülke Arasında Ticaret Hacmini Katlayacak

19 Nisan 2017 Çarşamba, 00:08:29
 Expo Turkey by Qatar İki Ülke Arasında Ticaret Hacmini Katlayacak
Bu yıl ilki düzenlenecek olan Expo Turkey by Qatar bugün kapılarını açıyor. Fuarı organize eden Medyacity Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kurt, amaçlarının iki ülke arasında var olan ticaret hacmini artırmak olduğunu söyledi…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ

Medyacity tarafından bu yıl ilki düzenlenen Expo Turkey by Qatar fuarı bugün kapılarını açıyor. Açılış öncesil gazetecilerle bir araya gelen Medyacity Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kurt, fuarla birlikte bir ticaret hacmi oluşturmaktan ziyade var olan ticaret hacmini artırmayı hedeflediklerini söyledi.


700 MİLYON DOLARLIK TİCARET HACMİ
Türkiye ile Katar arasında 700 milyon dolar ticaret hacmi olduğuna dikkat çeken Kurt, “2015 verilerine göre  Katar’a 400 milyon dolar ihracatımız, 300 milyon küsür dolar da ithalatımız var. 700 milyon dolar seviyelerinde dış ticaret hacmi olan bir ülke. Bizim amacımız oluşan bir iş hacmini artırmak” dedi.


19 MiLYAR DOLAR DOĞRUDAN YATIRIM
Katar’ın Türkiye’ye 19 milyar dolar doğrudan yatırım yaptığını vurgulayan Kurt, “Türkiye’nin Katar’da 12-13 milyar dolarlık bitirdiği taahhüt işi var. 7-7,5 milyar dolarlık iş de hale davem ediyor. Katar, 2022 Dünya Kupası için 170 milyar dolarlık alt yapı ve üst yapı yatırımı planlıyor. Türkiye’nin Katar’daki iş hacmini 2022’e kadar 7,5 milyar dolardan 15 milyar dolara çıkaracağını düşünüyorum” diye konuştu.

 


EN BÜYÜK TİCARİ ORGANİZASYON
Expo Turkey by Qatar fuarının Türkiye ile Katar arasında yapılan en büyük ticari organizasyon olduğuna dikkat çeken Kurt, “154 firma fuarda yerini alacak. Bu işten hem Türkiye hem de Katar ekonomisinin güçlü istiyoruz. Katar bizim ülke olarak partnerimiz, bu nedenle ticareti iyi konumlandırmamız gerekir. Planlarımızı kısa vadeli yapmamız doğru olmaz, Amacımız iki ülke arasında sürdürülebilir bir ekonomik model oluşturmak." diye konuştu.

 
Bu yıl ilki düzenlenen fuarı gelecek yıllarda da devam ettirmeyi planladıklarını belirten Kurt, her yıl düzenleyecekleri fuar ile pazarı canlı tutmak istediklerini söyledi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER