Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Referandum Sonucuna İnşaat Patronları Ne Diyor?

Referandum Sonucuna İnşaat Patronları Ne Diyor?

17 Nisan 2017 Pazartesi, 11:34:13
Referandum Sonucuna İnşaat Patronları Ne Diyor?
Dünkü referandumda santıktan “Evet” çıktı. Referandum sonucuna Türkiye’nin lokomotif sektörü inşaat yöneticileri ne diyor? Cevabı haberimizde…

2017 Türkiye anayasa değişikliği referandumu dün yapıldı. Babşakanlık sistemi için dün vatandaş sandığa gitti. 

Referendum sonucuna göre yurt genelinde "evet" oyları oranı 51,41; "hayır" oyları oranı ise 48,59 oldu.


Peki referendum sonrası nasıl olacak? Sonuç ülkeyi nasıl etkileyecek. İşte Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörünün inşaat yöneticilerinin referendum sonucuna ilişkin değerlendirmeleri;


YATIRIMLARINI BEKLEMEYE ALAN KİTLE GERİ DÖNECEK
Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya
Sandıktan çıkan karar şüphesiz ki milletimizin kararıdır ve herkesin bu sonuca saygı duyması gerekir. Ülkemizin ve milletimizin refahı yönünde olumlu bir sonuç olduğu kanaatindeyim. Türkiye için yeni bir sabaha uyandık. İnanıyorum ki; bu sabah yeni Türkiye’nin yükselişinde önemli bir gün olacak. Çok kısa bir sürede ekonomik alanda hareketlenmenin başlayacağını düşünüyorum. Referandum öncesinde, yatırımlarını beklemeye alan yatırımcı bir kitle mevcuttu. Bu kitlenin geri dönüşlerini alacağımız bir sürece girmiş bulunuyoruz. Yeni dönemde Türkiye’nin yükselişi çok daha hızlı olacaktır.BÜROKRATİK ENGELLER HIZLI AŞILACAK
Ortadoğu Grup İcra Kurulu Başkanı Mehmet Gür
Sandıktan evet çıkması istikrar ve ekonomi açısından çok olumlu bir gelişme oldu. Ekonominin daha fazla büyümesi, özel sektörün önünün açılması, iş ve yatırım ortamının gelişmesi için bu değişiklik şarttı. Şimdi devlet herhangi bir sektörde tıkanıklığın yaşandığı noktada hızlıca aksiyon alarak engelleri kaldıracak. İş dünyasının ve ekonominin önündeki bürokratik engelleri artık çok daha kolay bir şekilde aşacağımızı düşünüyorum. Yeni sistem de hem Türkiyemiz büyüyecek hem de insanımız daha yüksek yaşam standartlarına ulaşacak. Referandum sonucunun tüm Türkiye’ye hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.


KALKINMA MÜCADELESİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK
Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu
Bugün ülkemiz için zafer günüdür. Türkiye çok partili hayata geçtiği günden bu yana, çeşitli koalisyon hükümetleri deneyimi yaşadı ve istikrar sağlanamadı. Hükümetimiz, 2003 yılından beri başarıyla devam ettirdiği siyasi istikrarı, halkımızdan “Evet” oyu alarak taçlandırdı. Ülkemiz, dünyanın en etkili ve en büyük 10 ekonomiden biri olma adına en önemli adımı halkımızın desteğiyle ‘Evet’ diyerek attı. Koalisyon döneminde yaşanan çift başlılık artık geride kaldı.  Son zamanlarda dış güçlerin de etkisiyle yaşanan siyasi olumsuzluklara karşı halkımız tek yürek oluşunu ‘Evet’ diyerek dünyaya gösterdi. Türk iş dünyası olarak sonuçların ülkemizin kalkınma mücadelesine büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı için koyduğumuz hedeflere şimdi daha da yakınız. Kuzu Grup olarak yatırım, üretim ve istihdam için daha çok çalışmaya hazırız. Ülkemizin büyümesi ve gelişmesi yolunda Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde en büyük tarihi adımın atıldığı bugünün, vatanımız ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını dilerim.


YABANCIDAN CİDDİ YATIRIM GELECEK
Özyurtlar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt


Türkiye'de  başkanlık sistemi artık resmen onaylandığına göre, Türkiye'nin önünde siyasal istikrar noktasında bir sorun kalmamıştır. Siyası istikrarla özellikle gayrimenkul sektörü, büyük ölçüde rahatlayacaktır. Yabancı yatırımcılar başta Suudi Arabistan ve Katar olmak üzere Körfez ülkeleri ve Arap dünyasından da ciddi yatırım geleceğini düşünüyorum. Kısa ve orta vadede Arapların 120 milyar dolar ve üzeri yatırım yapacağı beklentisi var. Tüm bu yatırımların bir süredir durgunluk yaşayan gayrimenkul sektörünü canlı günlerine dönmesini sağlayacaktır.


İÇ VE DIŞ BÜYÜME HIZLANACAK
Irmak Group ve Vadişehir Yönetim Kurulu Başkani Yüksel Akgül
Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi değişikliğini öngören bu seçim, Türkiye’de demokrasinin güçlenmesi ve ekonomik istikrarın korunması açısından tarihi bir adım oldu. Milletimiz, istikrarın sürdürülebilmesi, istihdamın güçlenmesi ve Türkiye’nin aydınlık yarınlara yürümesi için en doğru kararı verdiği kanaatindeyim. Demokrasimizde açılan yeni sayfa ile iç ve dış büyüme hızlanacak, kalkınma hamleleri büyük ivme kazanacaktır. Bizler de Irmak Group olarak sektördeki faaliyetlerimizi her geçen yıl artırarak, ülke ekonomimize katma değer sağlamayı sürdüreceğiz. Türkiye’nin potansiyeline ve gücüne inanıyoruz. Firmamız, faaliyet gösterdiği tüm sektörlerdeki yatırımlarına 2017 yılında da ara vermeden devam edecek.ERTELENMİŞ YATIRIMLAR HAYATA GEÇ ECEK
216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar
Bir süredir referandum sonuçlarına kilitlenen Türk halkı, bugün itibarıyla ertelemiş olduğu yatırımları için start verecektir. Türk ekonomisinin kalbi olarak nitelediğimiz gayrimenkul sektöründe ciddi bir canlanma bekliyoruz. Ertelenen ev sahibi olma hayalini hayata geçirecek olan gayrimenkul yatırımcısı hem sektörün canlanmasını sağlayacak hem de Türk ekonomisine can suyu katacaktır. Seçim sonuçlarıyla birlikte ertelenen yatırımların hayata geçmesini bekliyoruz. Siyasi istikrarla gelecek yeni yatırımlar Türk ekonomisine rahat bir nefes aldıracaktır.


İNŞAAT SEKTÖRÜ GÜCÜNE GÜÇ KATACAK
İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık

Bugün itibarıyla seçim dönemini geride bırakan Türk ekonomisinin canlanacağını düşünüyoruz. Ekonomik gelişmeleri yakından takip eden gayrimenkul yatırımcısı için siyasi istikrar büyük önem taşıyor. Türk yatırımcısı, artık çok daha rahat cesur adımlar atarak yatırımlarını gayrimenkule yapacaktır. Siyasal istikrar noktasında bir sorunu olmayan Türkiye artık sadece ekonomik gelişmelere kilitlenecektir. Böylelikle Türk ekonomisinin belkemiği olan gayrimenkul sektörü, siyasi istikrar ile birlikte gücüne güç katacaktır.   


SATIŞLAR ARTACAK
Denge Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bayram
Gelecek siyasi istikrarla Türkiye ekonomisinin büyük yatırımlara imza atacağına inancımız tamdır. Bir süredir ertelenen yatırımların seçimlerin tamamlanmasıyla hayata geçeceğine inanıyoruz. Artık Türk ekonomisi rahat bir nefes alacaktır. Seçim dönemini geride bırakan ülkemiz, bugün itibarıyla önüne bakacak, daha refah bir ekonominin arayışı içine girecektir. Bu kapsamda Türk halkının en büyük yatırım aracı olarak gördüğü gayrimenkul sektöründe satışların artmasını bekliyoruz. Seçim sonuçlarının tekrar Türk halkına hayırlı olmasını diliyoruz.


HAREKETLİLİK VE YATIRIM ARTACAK
Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan
Öncelikle mevcut sonucun milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Bir oylama sürecini geride bıraktık, bundan sonra herkes kendi ölçülerinde var gücüyle çalışmalı, ülkemizi ileriye taşımak, üretim ve istihdam için tüm şartlarını zorlamalıdır. Babacan Holding olarak bizim öncelikli temennimiz ekonomik istikrarın devam etmesidir. Bu anlamda istikrar devam etiği sürece sektörde büyümeye devam edecektir. Türkiye’nin gücüne inanıyoruz. 2016’nın ikinci yarısından sonra sektöre hakim olan birlik ve beraberliğin ve devletimizin bizlere vereceği desteğin devam etmesini diliyoruz. Ekonomimiz ve sektörümüz için de hareketliliğin ve yatırımların artacağı bir döneme giriyoruz. Bundan sonra kampanyalara ve sektöre verilen desteklere rağmen yine de beklemede kalan yatırımların tekrar harekete geçeceği, konut alımını erteleyen tüketicinin konut satın alacağı bir süreç yaşayacağız. Referandum süreci yabancı yatırımcılar tarafından da çok yakın takip ediliyordu, şimdi beklemedeki yabancı yatırımcının da harekete geçeceğini ve yatırımların hızlanacağını öngörüyorum.

BUNDAN SONRA DAHA ÇOK ÇALIŞMALIYIZ
Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doğan Dağ
Başkanlık referandumunun ‘evet’ olarak sonuçlanması, hükümeti güçlendirmiştir. Bizler iş adamları olarak seçimlerin geride kaldığı bir süreci tamamladık. Bundan sonra bize düşen üretim ve istihdam için daha çok çalışmak olmalıdır. Bu ülkenin vatandaşları olarak bundan sonra el ele vererek ülkemizi daha ilerilere taşımalıyız. Biz Dağ Mühendislik olarak var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Sonuçların vatandaşlarımıza ve bu ülkede yaşayan herkese hayırlı olmasını diliyorum.

SEKTÖRÜN ÖNÜ BUNDAN SONRA DAHA DA AÇIK OLACAK
Yamaç Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yamaç
Ülke olarak, dünyanın en büyük 10 ekonomiden biri olma yolunda bir adım daha attık, hedeflerimize bir adım daha yaklaştık. Ortaya çıkan sonuç, son zamanlarda dış etkenler nedeniyle yaşadığımız olumsuzluklar karşısında halkımızın iradesini de göstermiş oldu. Ekonomimiz ve dolayısıyla inşaat sektörünün önü bundan sonra daha da açılacaktır. Bundan sonra bürokrasinin önündeki engellerin kaldırılması işleyişi daha da hızlandıracaktır. Biz da Yamaç Yapı olarak yatırım ve üretim için çalışmaya devam edeceğiz.


EV ALACAKLAR ELİNİ HIZLI TUTSUN
Onursal Gayrimenkul Geliştirme AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün

 “Bizim gibi ülkelerde piyasaların en büyük beklentisi istikrarlı siyasettir. Bu nedenle 16 Nisan referandumu çok ama çok önemliydi; özellikle de gayrimenkul sektörü için. Bir süreden beri yaşanan belirsizlikler sektöre ciddi yara aldırdı, hatta durma noktasına getirdi. Ama şunu söyleyebiliriz ki yabancıların güveni Türk milletinden daha fazlaydı. Özellikle Ortadoğu coğrafyası ile çok daha fazla iş yapma ortamı yakaladık.Bugünden sonra ekonominin can damarı olan gayrimenkul sektöründe de bir milat yaşanacağına inanıyorum.Referandum her yönden eşik noktası oldu. Yatırımcılara bu süreci çok iyi değerlendirmelerini öneriyorum. Bugünden itibaren bir ay içinde yapılacak gayrimenkul yatırımları, diğer zamanlara göre çok ciddi kar getirisi sağlayabilir. Ani fiyat değişimlerine karşın alımlarda erken davranılmasını öneriyorum. Örneğin şimdi 500 bin TL’ye alınan bir ev, Mayıs, Haziran’da aynı bedele alınamayabilir.”

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
Misafir - 18 Nisan 2017 Salı, 11:51 EVET, KATILIYORUM. DOLAR VE FAİZDEN NEMALANANLAR ARTIK YATIRIMLARINI FARKLI ALANLARA KAYDIRMALI. CEVAPLA
DİĞER HABERLER