Anasayfa >

Sektörden Haberler >

İnsay Yapı’dan 800 Milyon TL’lik Yeni Yatırım

İnsay Yapı’dan 800 Milyon TL’lik Yeni Yatırım

12 Nisan 2017 Çarşamba, 14:48:10
 İnsay Yapı’dan 800 Milyon TL’lik Yeni Yatırım
Ankara Elit Manzara Beytepe ve İstanbul Ondörtüç Pendik projesi ile markalı konut sektörüne giriş yapan İnsay Yapı, 10 yılda 800 milyon TL’lik yeni yatırım hedefliyor...

RÖPORTAJ: Şengül KIRMIZITAŞ


2011 yılında inşaat sektörüne İnsay Yapı markası ile giriş yapan şirket İstanbul’daki ilk projesi Ondörtüç Pendik ve Ankara Elit Manzara Beytepe’nin satışlarına devam ederken bir taraftan da yeni yatırımlarına start vermeye hazırlanıyor.


10 yılda 800 milyon TL yatırım yapmayı hedefleyen İnsay Yapı Yapı Genel Müdürü Vekalet Kaba yeni yatırımlarını htemlak.haberturk.com’a anlattı. İşte o röportaj…


Satışlar nasıl gidiyor?
Türkiye’de her zaman satılır. Ama zaman zaman dalgalanmalar oluyor. Bizde gayrimenkul her zaman talep görür. Türk halkı gayrimenkulü seviyor. Bizim şu anda 2 projemiz var satışta. Ankara projemiz Elit Manzara Beytepe ve İstanbul’daki  Ondörüç Pendik… Pendik projemizde yüzde 22 satış yakaladık. Elit Manzara Beytepe projemizde ise satışlar beklentimizin üstünde oldu. Yüzde 50’yi geçtik.


Elit Manzara Beytepe’deki bu satış performansını neye bağlıyorsunuz?
Bunun birçok dinamiği var. Proje önemli, lokasyon önemli, piyasa önemli… Elit Manzara Beytepe’nin lokasyonu çok iyi. Piyasada şu an bir beklenti var ama ihtiyacı olan yine alıyor.


PENDİK’E 4 YILDA 200 MİLYON TL’LİK YENİ YATIRIM
Yeni yatırımlarınız olacak mı?
Pendik bölgesinde Ondörtüç Pendik’in dışında 3 yeni projemiz daha olacak. Ondörtüç Pendik’in arsası bizim. Yeni başlayacağımız üç projenin ikisinin arsası da kendimize ait birini de kat karşılığı yapacağız.


3 projenin toplam yatırım maliyeti ne kadar?
Pendik bölgesindeki yatırımlarımızın toplam maliyeti 200 milyon TL civarında. Arsa bunun haricinde. Arsa ile birlikte 350 milyon TL’yi bulur. Tamamı ruhsatlandırma aşamasında. Bu yıldan itibaren başlayacağız ve 4 yılda bu projeler tamamlanacak.


Pendik dışında projeleriniz olacak mı?
Yeni Sahra’da projemiz olacak. kentsel dönüşüm kapsamında yapacağız. Geliştirme süreci devam ediyor. 50 bin metrekare hedefliyoruz.  Bu projenin de  300-400 milyon TL’lik bir yatırım maliyeti olacak. Yine Beykoz Soğuksu’da bir projemiz olacak. 30 dönüm bir arazi. 100 bin metrekare inşaat alanı var. Yatırım maliyeti ise yaklaşık 150 milyon TL.


10 YILDA 800 MİLYON TL’LİK YENİ PROJE
10 yılda toplam 800 milyon TL’lik yeni yatırım hedefimiz var. Ankara’da da arsalarımız var fakat Pendik, Beykoz ve Yenisahra projelerimiz netleş ve geliştirme sürecinde olan projelerimiz.


YATIRIMLARIMIZIN ÇOĞUNU İSTANBUL VE ANKARA’DA HEDEFLİYORUZ
Sanayi kökenli bir firmasınız. Ondörtüç Pendik İstanbul’daki ilk projeniz. Neden inşaat sektörü ve neden İstanbul?
Bizim kökenimiz 1979’a dayanıyor. Amiral gemimiz Kolsuzlar Kimya. Neden İstanbul, çünkü İstanbul’un taşı toprağı altın. Yatırımlarımızın çoğunu Ankara ve İstanbul’da hedefliyoruz. Gayrimenkuldeki değer artışlarına da baktığınızda en yüksek artış buralarda. Arsa stoğumuz da İstanbul’da.


Ne kadarlık bir arsa stoğunuz var İstanbul’da?
200 dönüme yakın arsa stoğumuz var.  


İSTANBUL’DA KONUT FİYATLARI DEĞERİNİN ONDA BİRİNDE
İstanbul’daki üretilen markalı konutları fiyat olarak erişilebilir buluyor musunuz?
İstanbul’da artık bin TL’ye konut bulamazsınız. Çünkü arsa maliyetleri çok yüksek. Ayrıca dünya metropollerine kıyasladığımızda İstanbul’da fiyatlar bunların çok altında. İstanbul’da fiyatlar bence değerinin onda birinde şu an… Diğer metropollerde fiyatlar misli misli fazladır. İstanbul zaman gelecek bu değer artışını görecek. Şu anda çok değerinin altında. Ama değerini katlayarak ilerliyor. Ataşehir’de bundan 4-5 yıl önce metrekare fiyatları 3 bin TL civarındaydı şu an 10 bin TL telaffuz ediliyor.


Markalı konutların çoğu orta ve üst gelir grubuna hitap ediyor. Arsa maliyetinden dolayı alt gelir grubuna proje çok üretilemiyor. 10-15 yıl sonrasının İstanbul’una baktığımızda zenginler şehri mi göreceğiz?
Geçmişte de aynı kitleler aynı gruplar konuta yatırım yapıyordu. İnsanların gelir seviyesi de artıyor. Bence alım gücü şu an daha yüksek. Markalı konut dediğimiz markalı konut piyasasının yüzde 15’i. Biz Pendik’te orta gelir grubuna proje yapıyoruz.  İhtiyaca yönelik talebin olduğu bir yerde stoktan söz edemeyiz.


15 Temmuz darbe girişimin ardından emlak konut öncülüğündeki kampanyalarla sektör hareketlendirilmeye çalışıldı.  Özellikle 240 ay vade kampanyası çok konuşuldu. Kampanya 31 Mart itibariyle sona erdi. Bundan sonra fiyatların seyri ne olur, kampanyalı satışlar aynı hızla devam eder mi?
Kampanyalı satışlar bir ivme getirdi. Belli bir kesimin belli bir aylık kazancı var. Bu kitle için projeleri erişilebilir yaptığınızda satış oluyor.  Kampanyalı satışlar devam eder.  Fiyatlarda real bir artış olacaktır. İstanbul’da konut artışı ağırlıklı olarak yüzde 20 olur. Ama zaman içerisinde dalgalanmalar doğar.


Son birkaç aydır sektöre yönelik birçok teşvik geldi. Bunları nasıl değerlediriyorsunuz?
Etkisi tartışmasız büyük olacak. Bu tarz teşvikler, kampanyalar sektörü hareketlendirir, ivme kazandırır.

 
16 Nisan sonrası için sektörü nasıl görüyorsunuz?
Sonuç ne çıkarsa çıksın ben çok büyük bir değişiklik olacağını sanmıyorum. Kimse dükkanı bırak gitmez. Hayır da çıkabilir evet de.  Muhakkak etkisi olacaktır ama dizlerimizi dövecek kadar bir etki olacağını sanmıyorum. Biz daha kötü dönemlerden geçtik. Ama toparlandık yine toparlanırız.


 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER