Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Yabancıya KDV İstisnası Başbakanlıkta

Yabancıya KDV İstisnası Başbakanlıkta

07 Nisan 2017 Cuma, 11:28:17
Yabancıya KDV İstisnası Başbakanlıkta
Maliye Bakanı Naci Ağbal, yabancıya KDV istisnasının uygulama esaslarını açıklayan tebliği Başbakanlığa gönderdiklerini söyledi…

Maliye Bakanı Naci Ağbal, geçen ay yürürlüğe giren yabancıya konut ve işyerinde KDV istisnasının uygulama esaslarını açıklayan tebliği Başbakanlığa gönderdiklerini söyledi.


Yurtdışında yaşayan ve çalışan vatandaşlara Türkiye’den KDV’siz konut ve iş yeri alma imkanı sunan düzenleme ilgili AA muhabirine açıklamada bulunan Bakan Ağbal, "Söz konusu istisnanın uygulama esaslarını açıklayan KDV Genel Tebliğini Başbakanlığa gönderdik. Tebliğin Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla, uygulamada yaşanması muhtemel tereddütler giderilmiş olacak." dedi.


DÖVİZ ŞARTI
İstisnadan yararlanma şartları olduğuna dikkat çeken Ağbal, "Bu uygulamadan faydalanabilmek için konut veya iş yerinin bedelinin yurt dışından döviz olarak getirilmesi ve alınan konut veya iş yerinin en az bir yıl elde tutulması gerekiyor." diye konuştu.


TRAKTÖR VE İŞ MAKİNESİ ÜRETİCİLERİNE MÜJDE
Başbakanlığa gönderilen genel tebliğle, traktörün yanı sıra tarım ve iş makinelerinin tesliminden doğan KDV iadelerinin, yılı içinde nakit olarak yapılmasına da imkan sağladıklarını belirten Maliye Bakanı Ağbal, “Mevcut düzenlemeye göre, traktör, tarım ve iş makinelerini üreten yerli imalatçıların yıl içinde yüklendikleri ama indirim yoluyla gideremedikleri KDV’yi ancak sonraki yıl nakden talep edebildiğini anımsatan Ağbal, "Yapacağımız düzenlemeyle yerli imalatçıların, teslimin yapıldığı yılda da nakden iade almalarına imkan sağladık. Böylece üreticilerin katlanmış oldukları finansman yükünü azalttık" İfadesinde bulundu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER