Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Stüdyo Dairelere Yasak Geliyor

Stüdyo Dairelere Yasak Geliyor

06 Nisan 2017 Perşembe, 15:49:03
Stüdyo Dairelere Yasak Geliyor
Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Taslağı ile stüdyo dairelere yasak geliyor. Demir Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, stüdyo dairelerin Türk aile kültürüne uymadığını ve yasaklanmasının projelere itibar katacağını söyledi…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Taslağı ile stüdyo dairelere yasak geliyor. Yeni düzenleme ile birlikte her müstakil konutta en az 1 oturma odası (net alanı 12 metrekare) ve 1 yatak odası (net alanı 9 metrekare) bulunması zorunluluğu getiriliyor.

 


Yeni düzenleme ile ilgili görüşlerini AA muhabirine aktaran Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, stüdyo dairelerin yasaklanmasının sektöre olumlu yansıyacağını söyledi.


PROJELER İTİBAR KATACAK
Taslağın yürürlüğe girmesi ile birlikte markalı konut projelerinin önünün açılacağını ifade eden Demir, stüdyo dairelerin Türk kültürüne uygun olmadığını ve kaldırılmasının da projeler itibar katacağını ifade etti.

Demir, “"Bu daireler, kullanımı zor olsa da fiyat cazibesi sebebiyle konut alıcıların tercihlerini etkiliyordu. Her ne kadar 1+0 dairelerin alımı kolay gözükse de kullanımı oturumcular için hiç de kolay değil. Yatırımı yapan için de satışı oldukça zor. Haliyle üretimden kalkıyor olması tüketici nezdinde kafa karışlığını da ortadan kaldıracaktır. Diğer taraftan geniş açıyla baktığımızda en önemlisi, 1+0 daireler, Türk örf ve adetlerine uygun bir modele sahip değil. Üzerinde çalışılan taslakla beraber 1+0 daireler artık üretilmeyecek. Bu yasa ile birlikte projelerin itibarı da olumlu yönde etkilenecek." İfadesinde bulundu.

Demir İnşaat olarak 1984 yılından bu yana konut ürettiklerini ve hiçbir projede stüdyo daireye yer vermediklerinin altını çizen Demir, biz Türk örf ve adetlerine göre proje üretiyoruz dedi.
 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
Misafir - 01 Haziran 2017 Perşembe, 08:52 Aileleri mahvettiler para kazanıcaz diye. 1+1 ve 1+0 dailer kesinlikle yasaklanmalı. Fuhus, uyuşturucu her türlü pislik bu dairelerde mevcut. O kadar şikayette bulunuyoruz bişey yapan da yok. CEVAPLA
DİĞER HABERLER