Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Her Daireye Otopark Zorunluluğu Geliyor

Her Daireye Otopark Zorunluluğu Geliyor

04 Nisan 2017 Salı, 15:58:09
Her Daireye Otopark Zorunluluğu Geliyor
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Otopark Yönetmelik Taslağı ve Planlı Alanlar Yönetmelik Taslağı ile yeni binalara otopark zorunluluğu geliyor…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Otopark yönetmelik taslağı ve planlı alanlar yönetmelik taslağı ile yeni binalara otopark zorunluluğu zorunluluğu geliyor. Yeni düzenleme ile birlikte her 3 daire için 1 araç yerine her daire için 1 araçlık otopark zorunlu olacak. Aksi takdirde ruhsat verilmeyecek.


Şehirlerde otopark sıkıntısını azaltmayı hedefleyen yeni düzenleme ile bakanlık bodrum katlara otopark yapılmasını da teşvik edecek. Bodrum katlarda, bina ihtiyacının iki katına kadar yapılacak otopark alanı, inşaat hakkından sayılmayarak “emsal” harici tutulacak.


Gazete Habertürk'ten Deniz Çiiçek'in haberine göre, binaların zemin katına market gibi otopark gerektirecek dükkân açılacaksa, binanın bu araç yükünü karşılayacak otopark yapması gerekecek.Aksi takdirde ruhsat verilmeyecek.


bölgelerde otopark yapmak kolaylaşacak. Bu bölgelerdeki parsellere otopark yapmak için plan değiştirilmesi şartı kaldırılacak.


Uygulamayla, bina ihtiyacının iki katına kadar otopark yapılabilecek. Bir araçlık otopark alanı 20 metrekare iken, her dairenin 40 metrekarelik alanı olabilecek.


MARKETE İLAVE OTOPARK ŞARTI
Zemin katlarında dükkân olan binalar için de dükkanın fonksiyonuna göre otopark yeri ayrılması şartı getirilecek. Örneğin, binanın zemin katına market yapılacaksa, o marketin araç yükünü kaldıracak ilave otopark zorunlu olacak.


OTOPARK YERİNİ AYIRTMAYANA RUHSAT YOK
Otopark yerini ayırmayan ruhsat alamayacak. Zemin altı otoparkları arsanın yan ve arka bahçelerinin tamamı ile yol cephelerinde yola 3 metre kalana kadar yapılabilecek.


KATLI MEKANİK OTOPARK YAYGINLAŞACAK
Otopark yönetmeliği ile Japonya’da yaygın olarak kullanılan, demirden yapılan çok katlı mekanik otopark uygulamasının yasal altyapısı da hazırlanacak. Bakanlık heyeti, Japonya’daki örnekleri incelemek için bu ülkeye gitti. Japonya’da girişimciler tarafından küçük arsalara kurulan mekanik otopark sistemlerinin maliyetinin 2 bin 500 Euro ile 15 bin Euro arasında olduğu belirtildi. Düzenleme, meydanlar ve parklar gibi geniş alanların altına kapalı otopark yapılmasına da olanak sağlayacak.


BELEDİYELER DE YÜKÜMLÜ OLACAK
Bakanlık yetkilileri, halen belediyelere, binalarda ayrılamayan otopark sayısı kadar para verildiğini belirterek, “Belediyeler de o bölgeye otopark yapmakla yükümlü oluyordu. Ancak bu düzenleme ile her daire için daha düşük maliyetle otopark yapılmış olacak” dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER