Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Altına Dayalı Kira Sertifikası Yolda

Altına Dayalı Kira Sertifikası Yolda

03 Nisan 2017 Pazartesi, 11:20:58
Altına Dayalı Kira Sertifikası Yolda
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “altına dayalı kira sertifikası” çalışması yaptıklarını söyledi. Şimşek, sistemle yatırımcı hem altından hem de tahvilden kazanacak dedi…

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yatırımcısın iki kez kazandıracak yeni bir sistem için çalıştıklarını söyledi. “altına dayalı kira sertifikası” sistemi ile yatırımcı hem altından hem de tahvilden kazanacak.

Yeni sistemde yatırımcı hem altın değerlendikçe ödeme alacak hem de devlet tahvilinin kendi ekonomik getirisinden faydalanacak.

DÜNYADA İLK
“Altın tahvili” ve Altına dayalı kira sertifikası” uygulamasının dünyada ilk olacağına dikkat çeken Şimşek, “Türkiye’de yastık altında en az 2 bin 200 ton ve yaklaşık 100 milyar dolar değerinde altın olduğunu tahmin ettiklerini belirterek, bunların ekonomiye kazandırılması için Hazine tarafından dünyada bir ilk olarak altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası çalışması yapıldığını söyledi.


YASTIK ALTI EKONOMİYE KAZANDIRILACAK
Hazine Müsteşarlığının yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması için yeni çalışmasının detaylarını anlatan Şimşek, vatandaşların atıl duran altınlardan ilave getiri sağlamasını amaçladıklarını ifade etti.


Yeni çalışma ile birlikte vatandaşa iki yeni yatırım enstrümanı sunacaklarını ifade eden Şimşek, “Normalde devlet tahviline yatırım yapan yatırımcıya, ana para karşılığında ara dönemde bir getiri sunulmaktadır. Altın tahvilinde de yatırımcıdan toplanacak altın karşılığında ara dönemde yatırımcıya belli bir oranda getiri Türk lirası olarak ödenecektir ve söz konusu getiri altın fiyatlarına endeksli olacaktır. Böylelikle vatandaşımız hem altın fiyatındaki değişimden yararlanacak hem de Hazinenin sunmuş olduğu getiriyi alacak.” diye konuştu.

Şimşek söz konusu çalışmaların kısa sürede tamamlanarak hayata geçmesini öngördüklerini söyledi.SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER