Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Yabancıya KDV’siz Konut Satışı Başladı

Yabancıya KDV’siz Konut Satışı Başladı

01 Nisan 2017 Cumartesi, 12:25:53
 Yabancıya KDV’siz Konut Satışı Başladı
Yabancıya KDV’siz konut satışı bugün itibariyle başladı. Uygulama kapsamında konut bedelini döviz ile ödeme şartı ile Türkiye’den konut alan yabancı KDV uygulamayacak…

HABER:Şengül KIRMIZITAŞ

Yabancıya KDV istisnası uygulaması bugün itibariyle başladı. Yeni düzenleme ile yabancı Türkiye’den KDV ödemeden konut sahibi olabilecek. Fakat bazı şartlar var.

 

KONUT BEDELİ DÖVİZLE ÖDENECEK
Yabancıya KDV’siz konut satışında konut bedelinin “döviz” ile ödenme şartı var. Yani yabancı Türkiye’den aldığı konutun bedelini döviz cinsinden ödemesi gerekiyor.Uygulama kapsamında daha önce sözleşmesi yapılan ancak tapuda tescil edilmeyen konutlar da bugünden itibaren tescil ettirmeleri durumunda KDV istisnasından faydalanabilecek.


GURBETÇİLERE DE KDV YOK
KDV istisnası gurbetçileri de kapsıyor. Buna göre çalıma izni alarak 6 aydan fazla süredir yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları da Türkiye’den konut aldıklarında KDV ödemeyecek.

BİR YIL SATILMAMASI ŞARTI
Yabancıya KDV’siz konut satışından faydalanmak isteyen yabancıların Türkiye’den satın aldıkları konutu bir yıl satmamaları gerekiyor. Satmaları durumunda zamanında alınmayan KDV tahsil ediliyor.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER