Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Uzmanlar İnşaata Teşvikleri Değerlendirdi

Uzmanlar İnşaata Teşvikleri Değerlendirdi

30 Mart 2017 Perşembe, 12:07:44
Uzmanlar İnşaata Teşvikleri Değerlendirdi
Tapu harcı indirimi, KDV indirimi, gayrimenkul sertifikası ve yabancıya KDV istisnasi gibi teşvikler sektöre umut oldu. Tüm teşviklerin sektördeki hareketliliği tetikleyeceği öngörülüyor…

Gayrimenkul sektörü son birkaç aydır aldığı teşviklerle geleceğe umutla bakmaya başladı. Gayrimenkul sertifikası, KDV indirimi, yabancıya KDV istisnası ve tapu harcı indirimi bunlardan sadece birkaçı.


İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada konut satışında KDV indirimin sektörde hareketlenmeyi tetikleyeceğini söyledi.
Söz konusu uygulamanın uluslararası fuarlara katılarak yabancılara anlatılması gerektiğine dikkat çeken Tellioğlu, gayrimenkul sertifikasına ilişkin de bunun uluslararası piyasanın ilgisini çekecek şekilde geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

SÜRE SINIRI KALDIRILMALI
Söz konusu uygulamaya göre vatandaşların, metrekare bazında satın alımlarla konut sahibi olabildiklerini dile getiren Tellioğlu, "konut projelerinin süresine göre, ki bu 24 veya 36 aylık gibi süreleri kapsıyor, sertifika sahipleri bu sertifikalarını belirtilen süre sonunda ya nakde çevirecekler ya da konut satın alacaklar. Özellikle uluslararası yatırımcıların ilgisini daha da çekebilmek adına uygulamadaki süre sınırı kaldırılmalı." ifadelerini kullandı.


ETKİSİNİ YAZ AYLARINDA GÖRÜLECEK
Türkiye Tüm emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Genel Başkanı Ali Taylan ise konut piyasasında şu anda olumsuz bir durum olmadığına dikkat çekerek yabancıya KDV istisnasının etkisinin  yaz aylarında görüleceğini söyledi.

Türkiye'de yabancıların talebini karşılayacak sayı ve nitelikte konut arzı bulunduğunun altını çizen Taylan, Türkiye'nin konut üretimi konusunda Avrupa'nın önemli ülkelerinden olduğunu aktardı.

STOKLARI ERİTMEDE YARDIMCI OLACAK
Gayrimenkul Danışmanı Gülşah Gökşen Turan da KDV indiriminin satışlara yansımaya başladığını bildirdi.
Türkiye'de şu anda devam eden çok sayıda konut projesi olduğuna dikkati çeken Turan, "KDV indirimi stokların eritilmesi anlamında önemli olacak. Bunun dışında son dönemde tapu harçlarında indirim yapılması da piyasayı canlandırdı." diye konuştu.


Turan, gayrimenkul sertifikası uygulamasının, taksitli konut satışlarına göre daha iyi bir satış yöntemi olduğunu belirterek, "Bu uygulama, ikinci el piyasasında da canlanmaya yol açacaktır. TOKİ'nin bu konuda öncü olması özel sektör satışlarını da olumlu etkileyecektir." Dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER