Anasayfa >

Sektörden Haberler >

İstanbul'un En Çok Prim Yapan Semtleri

İstanbul'un En Çok Prim Yapan Semtleri

29 Mart 2017 Çarşamba, 14:05:41
 İstanbulun En Çok Prim Yapan Semtleri
Eva Gayrimenul Değerleme 2016 İstanbul Markalı Konut Araştırması’nı açıkladı. İstanbulun en çok prim yapan semtleri haberimizde...

Eva Gayrimenul Değerleme 2016 İstanbul Markalı Konut Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre markalı konut projelerinde en fazla değer artışı Ispartakule Bahçeşehir bölgesinde yaşandı. En az değer artışı ise Zekeriyaköy’de görüldü.

MARKALI KONUT SAYISI 560 BİNE ULAŞTI
İstanbul'un coğrafi bölgeleri ve ulaşım aksları dikkate alınarak kategorizasyon yapılan araştırmada şehrin 34 bölgesinde bin 417 markalı konut projesinin yer aldığını, kent genelinde markalı konut sayısının 560 bine ulaştı.

2015 yılında bin 242 markalı konut projesinde 500 bin konut olduğunu ifade eden EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, 2016 yılında İstanbul'da markalı konutprojesi sayısında bir önceki yıla göre yüzde 14, markalı projelerde yer alan konut sayısında ise yüzde 12 artış yaşandığını açıkladı. Yazıcı, 2014 yılında bin 7 proje içerisinde 430 bin konut bulunurken, bu sayının 2015 yılında bin 242 proje ve 500 bin konuta, 2016 yılında ise bin 417 proje ve 560 bine konuta ulaştığını kaydetti.


YÜZDE 30 BÜYÜME
Araştırmaya göre 2016 sonu itibariyle markalı konut projelerindeki daire sayıları bir önceki yıla göre yüzde 12 büyüme gösterdi. 2015 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 16 artış gösteren markalı konutlardaki daire sayısı, 2014-2016 arasını kapsayan son iki yılda yüzde 30 büyüme kaydetti. Markalı konut projeleri açısından bakıldığında ise 2014 yılında bin 7 olan proje sayısı, son iki yılda yüzde 41 artış göstererek 2016 yılında bin 417 adete ulaştı. Aynı dönemde daire sayısı ise yüzde 30 artış gösterdi.

METREKARE DEĞERİ EN YÜKSEK SEMT BAĞDAT CADDESİ
Markalı konutta Anadolu yakasında Bağdat Caddesi, Avrupa yakasında Fulya-Bomonti-Şişli-Büyükdere aksı birim metrekare satış değerleri itibariyle en yüksek bölgeler olarak öne çıktı. Buna göre Anadolu yakasında en yüksek ağırlıklı ortalama birim konut satış fiyatına sahip olan bölgenin Bağdat Caddesi olduğu, en düşük birim satış değerine sahip olan bölgenin ise Şile olduğu belirleniyor. Bağdat Caddesi’nde konut ortalama birim metrekare satış fiyatı takribi 17 bin 500 TL/metrekare iken, Şile bölgesinde bu değerin yaklaşık 2 bin 900 TL/metrekareye kadar düştüğü gözlendi.


Avrupa yakasında ise en yüksek konut birim satış fiyatına sahip olan bölgenin Fulya-Bomonti-Şişli-Büyükdere aksı olduğu, en düşük birim satış değerine sahip olan bölgenin ise Esenyurt olduğu dikkat çekti. Fulya-Bomonti-Şişli-Büyükdere aksındaki markalı konutların ortalama birim satış değerleri 20 bin TL/metrekare iken, en düşük birim satış değerine sahip Esenyurt bölgesindeki ortalama birim metrekare satış fiyatının 3 bin 500 TL/metrekare seviyesinde olduğu görüldü.


Yazıcı, istatistiki verilere göre İstanbul genelinde 5,3 milyon konut bulunduğunu, tespitlerine göre bu konutların yaklaşık 560 bininin markalı konut projelerinden oluştuğunu kaydetti. Buna göre İstanbul'da markalı konut oranının toplam konut stokunun 2014'te yüzde 7,7, 2015'te yüzde 9,5, 2016'da yüzde 11'e çıktığını, söz konusu yükselişe göre markalı konut sektörünün İstanbul'da her sene artış gösterdiğini belirtti.
İstanbul'un en markalı konut ilçeleri


Yazıcı, araştırma kapsamında İstanbul Anadolu yakasında Ataşehir, Pendik, Kartal, Kadıköy ve Sancaktepe ilçelerindeki markalı konut projelerinin, Anadolu yakasının tamamındaki toplam markalı konutprojeleri içindeki en büyük paya sahip olduğunu belirlediklerini bildirerek, "İstanbul Avrupa yakasında ise Esenyurt, Başakşehir, Beylikdüzü, Küçükçekmece, Şişli ve Bakırköy ilçelerindeki markalı konut projelerinin, Avrupa yakasının tamamındaki toplam markalı konut projeleri içindeki en büyük paya sahip" dedi.


Araştırmaya göre, İstanbul'da bulunan markalı konutların yüzde 27'si 3+1, yüzde 29'u 2+1 ve yüzde 28'i 1+1 daire tiplerinden oluşmakta iken, yüzde 16'lık kısım diğer tiplerden oluştu. Yazıcı, belirlenen verilere göre markalı konutların yaklaşık yüzde 62'sinin 2+1 ve daha küçük evlerden oluştuğuna, diğer bir deyişle İstanbul'daki markalı konutların yüzde 62'sinin 80 metrekarenin altında olduğuna dikkat çekti.

EN ÇOK BU İLÇELER KAZANDIRDI
Yazıcı, İstanbul'da bulunan markalı konutlardaki değer artışının bölgelere göre analizine bakıldığında ise 2013 yılında en çok Kemerburgaz, E5-Merter-Havaalanı Aksı ve Kağıthane-Seyrantepe'de, 2014 yılında Kemerburgaz, Şile ve Fulya-Bomonti-Şişli-Büyükdere Aksı'nda, 2015 yılında Alemdağ, Beylikdüzü-Gürpınar ve Kemerburgaz, 2016 yılında ise Ispartakule Bahçeşehir, E-5 Merter Havalimanı Aksı- Zeytinburnu Sahili ve Çekmeköy bölgesinde değer artışı yaşandığını kaydederken, 2014-2016 itibariyle son iki yıla bakıldığında ise sırasıyla Ispartakule Bahçeşehir, Beylikdüzü-Gürpınar ve Çekmeköy bölgelerinde değer artışı görüldüğünü söyledi.


araştırmasına göre, 2013'te bir önceki yıla göre yüzde 37, 2014'te yüzde 39, 2015'te yüzde 44 ve 2016'da yüzde 7 fiyat artışı yaşanan Kemerburgaz, son 5 yılda bileşik oranlı değer artışına bakıldığında markalı konut fiyatlarının yüzde 193 arttığı bir bölge olarak İstanbul'da 34 bölge içinde ilk sırada bulundu.


Satın alma gücüne bakıldığında da Türkiye'de hane halkı kredi ödeyebilme kapasitesinin faiz oranlarından çok etkilendiği ortaya çıkarken, konut kredisi faiz oranları düştüğünde aylık ödeme rakamları da düştü ve konuta ulaşabilecek nüfus oranında artış görüldü.


Konut kredilerin her şeye rağmen büyüdüğünü ifade eden Yazıcı, vadesi gelen kredilerin kapandığı düşünülürse, kredi büyüklüğünün artmasının her şeye rağmen kredi kullanımının kapanan kredilerden fazla olduğunu ortaya koyması bakımından önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER