Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Bodrum Katına Daireye Yasak Geliyor

Bodrum Katına Daireye Yasak Geliyor

27 Mart 2017 Pazartesi, 09:51:03
 Bodrum Katına Daireye Yasak Geliyor
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni imar yönetmeliğinde kot altındaki yerleri yeniden tanımlıyor. Yeni düzenleme ile birlikte artık bodrum katına daire yapılmayacak...


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni imar yönetmeliği hazırlığında. Yeni yönetmelikle birlikte artık bodrum olması gereken yerlere daire yapılamayacak.

 

Kotun altındaki yerlerin yeniden tanımlandığı düzenleme ile birlikte artık her şehrin kentine özel imar planı olacak. Her bölgenin coğrafi, tarihi, kültürel ve yöresel özelliklerine göre ayrı ayrı imar düzenlemeleri yapılacak. Her bölgenin kendi imar düzenlemesi, yerelde hazırlanacak ve bakanlığa gönderilecek. Uygulamada denetim yetkisi bakanlıkta olacak.

2012 yılında Samsun’da 9 kişinin hayatını kaybettiği selde, bodrum kattaki daireler büyük tartışma yaratmıştı. Düzenlemeyle, kotun altındaki yerin neresi olacağı net çizgilerle ortaya konacak.

BODRUM KATA DAİRE YAPILMAYACAK
Bodrum kata daire yapılamayacak. Kot harici ev açılmayacak. Su taşkın alanlarında bina kotları, 50 yıllık meteorolojik veriye göre yapılacak analizle belirlenecek. Su taşkın alanlarında, su taşkın seviyesine 1 metre eklenerek belirlenen kotun altında hiçbir şekilde iskân edilen bağımsız bölüm oluşturulmayacak.

YOLA CEPHESİ OLMAYAN PARSELE RUHSAT YOK

Yerleşim alanlarında yapı ruhsatı düzenlenebilmesi için yol, su, kanalizasyon, elektrik gibi teknik altyapı hizmetlerinin götürülmüş olması şartı aranacak. Yeni yapılacak binalarda uygulama imar planında veya planda olmaması halinde gösterilen kat adedi veya bina yüksekliği hiçbir şekilde aşılamayacak. Yola cephesi olmayan parsellere yapı ruhsatı düzenlenmeyecek.

MİMARİ ESTETİK  KOMİSYONU
Kentlerdeki estetik şartının yerine getirilmesi için Mimari Estetik Komisyonu kurulacak. Komisyon, yapı ruhsatlarına ilişkin onay işlemlerinde görev yapacak. Komisyon; mimar, peyzaj mimarı, mimarlık tarihçisi, sanat tarihçisi, inşaat mühendisi, çevre mühendisi, şehir plancısı ve harita mühendislerinden oluşacak. Komisyon, gerekirse projeler için durdurma kararı alabilecek.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER