Anasayfa >

Sektörden Haberler >

İmar Yönetmeliği Sil Baştan Yeniden Hazırlanıyor

İmar Yönetmeliği Sil Baştan Yeniden Hazırlanıyor

24 Mart 2017 Cuma, 16:20:01
İmar Yönetmeliği Sil Baştan Yeniden Hazırlanıyor
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı “planlı alanlar imar yönetmeliğini” sil baştan değiştirmeye hazırlanıyor. Yeni imar yönetmeliğinde yükseklik, yoğunluk artışları mümkün olmayacak…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı “Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği”ni değiştirmeye hazırlanıyor. Yeni imar yönetmeliği ile İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere imar planlarına aykırı şekilde yapılan yükseklik ve yoğunluk artışları olmayacak.


YÖRESEL PLAN
Yeni dönemde her şehir yöresel özelliklerini dikkate alarak kendi imar planını yapacak.


YÜKSEKLİK AŞILAMAYACAK
Yeni imar yönetmeliği ile yeni yapılacak binalarda uygulama imar planında veya planda olmaması halinde Yönetmelikte gösterilen kat adedi veya bina yüksekliği hiçbir şekilde aşılamayacak.


Yine hiçbir koşulda hava mânia kriterleri aşılamayacak, planda veya planda belirtilmemişse yönetmelikte belirtilen kat adedi, kat yükseklikleri azaltılmak suretiyle artırılamayacak. Bu suretle yapı yoğunluğu artırılamayacak.


SUYU ELEKTRİĞİ OLMAYAN YERE BİNA YOK
 Yeni tip imar yönetmeliğine göre yerleşme alanlarında yapı ruhsatı düzenlenebilmesi için yol, su, kanalizasyon, elektrik gibi teknik altyapı hizmetlerinin götürülmüş olması şartı aranacak.


 İmar planlarında su taşkın alanlarında bina kotları, 50 yıllık yağış verisine göre belirlenecek.


 İlgili idareler, yapıların estetiği, rengi, çatı ve cephe kaplaması ile ilgili kurallar getirmeye, yapıların inşasında yöresel malzeme kullanılmasına ve yöresel mimarinin dikkate alınmasına ilişkin zorunluluk getirecek.


HER ŞEHRE MİMARİ ESTETİK KOMİSYONU
Her şehirde Mimari Estetik Komisyon kurulacak. Bu komisyon, şehrin yöresel mimarisine ilişkin tespitleri yapacak. Meydan, yol, kaldırım, tabela, kent mobilyaları ve benzeri düzenlemelerdeki usulleri belirleyecek. Yapıların ve onaylı mimari projelerinin özgün fikir ifade edip etmediğine karar verecek.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER