Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Ağaoğlu: Arsa Stoğumuz Çok Sevgili Belediyeler İzin Verirse Projelere Başlayacağız

Ağaoğlu: Arsa Stoğumuz Çok Sevgili Belediyeler İzin Verirse Projelere Başlayacağız

19 Mart 2017 Pazar, 20:40:21
Ağaoğlu: Arsa Stoğumuz Çok Sevgili Belediyeler İzin Verirse Projelere Başlayacağız
Bürokrasinin Türkiye'nin önünde çok büyük bir engel olduğunu belirten Ali Ağaoğlu, arsa stoğumuz çok ama ruhsat sıkıntısı var. Sevgili belediyeler izin verirse projelerimize başlayacağız” dedi.

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ


Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Uludağ’da My Mountain Otel’de 'Geleneksel Basın Buluşması’nda gazetecilerle bir araya geldi.


Akşam yemeği öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ağaoğlu, Türkiye’deki  bürokratik sıkıntılara dikkat çekti.

BÜROKRASİ BAZI ŞEYLER DEĞİŞTİ AMA TAM TEMİZLENMEDİ
Bürokrasinin Türkiye’nin önünde hala engel olduğunu belirten Ağaoğlu, “50 yıldır sektördeyim. Bu işin bulaşıkhanesinden geldim. Türkiye’de bu işi en iyi bilenlerden de biriyim. Daha önce “hiçbir dönem iş yapmakta bu kadar zorlanmamıştım” demiştim ve 15 Temmuz bu çıkışımı kanıtladı. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra bürokraside baı şeyler şeyler değişti ama yeterli değil. Temizlendi mi temizlenmedi. Bu işin daha bir kısmı temizlendi ama belediyeler ve siyasiler ayağı duruyor. Daha gideceğimiz çok yol var. Bu ülke bizim. Bürokrasiye rağmen yatırımlarımıza devam edeceğiz. Zorluklar bizi yıldıramaz” dedi.


ARSA STOĞUMUZ ÇOK SEVGİLİ BELEDİYELER İZİN VERİRSE PROJELERİMİZE BAŞLAYACAĞIZ
Arsa stoklarının fazla olduğunu ama ruhsat sıkıntısından dolayı projelere başlayamadıklarını belirten Ağağolu, “Arsa stoğumuz çok ama ruhsat sıkıntı oluyor. Bakırköy projemiz (Central Park İstanbul) kitabı yazılacak bir proje oldu. Eğer sevgili belediyeleri aşarsak projelerimizi geliştireceğiz. Ama inşaat bizim amiral gemimiz. Bütün zorluklara rağmen yatırımlarımıza devam edeceğiz” ifadesinde bulundu.

BUGÜNE KADAR 2,5 MİLYAR DOLARI BU ÜLKENİN KASASINA KOYDUK

Mütekabiliyet Yasası’ndan sonra yabancıya en fazla konut satarak ülkeye döviz kazandıran şirket olduklarını vurgulayan Ali Ağaoğlu, bugüne kadar 2,5 milyar dolar dövizi bu ülkenin kasasına koyduk dedi.


PROJELERİMİZDE 102 ÜLKEDEN VATANDAŞ OTURUYOR
Ağaoğlu, “102 dünya vatandaşı bizim yaptığımız projelerde oturuyor. Ortadoğu ağırlıklı ama batıdan da var. Bugüne kadar 2,5 milyar doları bu ülkenin kasasına koyduk” diye konuştu.


AĞAOĞLU MARKASI YURTDIŞINA TAŞIYACAĞIZ
Ağaoğlu markasını yurtdışına taşıma planlarının olduğunu açıklayan Ağaoğlu, “Ağaoğlu markasını yurdışına taşıma planımız var.Ççok teklif var ama daha karar vermiş değiliz. Ortadoğu’dan ve Asya’dan gelen talepleri değerlendiriyoruz. Bu konuda ciddi araştırma yapıyoruz. Bu durumun sene sonunda netleşeceğini düşünüyorum’’ dedi.


ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMLERDE TÜRİYE’YE ORTADOĞU’DAN GELECEK SERMAYE ÇOK ÇOK ARTACAK
Son dönemlerde hükümetin inşaat sektörüne yönelik aldığı kararların önemli ama geç kalınmış kararlar olduğunu vurgulayan Ağaoğlu, “Son dönemlerde devletin inşaat sektörüne yönelik aldığı teşvikler var. Yabancıya KDV istisnası, oturma hakkı, KDV indirimi…Bunlar önemli ama geç alınmış kararlar. Batıdaki gelişmiş ülkelerin çoğu yabancıya mülk satarak buradan sağladıkları kaynakla ülkelerinin kalkınmasını sağlarlar. İspanya bunun en önemli örneklerindendir. Türkiye’nin en büyük sorunu cari açıktır, dövize ihtiyacımız var. Bunun en kalıcı yolu yabancıya konut satışıdır. Gelen teşvikler bizde yeni ama batıda eski. Geç de olsa Türkiye’ye de gelmesi olumlu bir karar. Bunların hepsinin önümüzdeki dönemlerde olumlu sonuçlarını göreceğiz. Başta batı olmak üzere yabancı yatırımcılar Türkiye’de ortamın biraz daha stabil olmasını bekliyorlar. Yatırım için çok istekliler ama istikrar görmek istiyorlar. Önümüzdeki dönemlerde Türkiye’ye Ortadoğu’dan gelecek sermaye çok çok artacak.” şeklinde konuştu.

MEMLEKETİ TRABZON'A KONUT YAPIP ARAPLARA PAZARLAYACAK

Anadolu'da da proje yapacaklarını belirten Ağaoğlu, “Ülkemde her il güzel ama bizim için memleketimiz olan Trabzon’un yeri ayrı. Ciddi potansiyel gördük. Trabzon merkezde konutu ofisi oteli olan büyük karma bir proje yapacağız. Alan 200 dönüm. Bir de Yalova’da 700 milyon lira değere sahip karma bir inşaat olacak” dedi. Her iki projenin değerinin 2 milyar lirayı aşacağını belirten Ağaoğlu, projeleri Ortadoğu’da da pazarlayacağını dile getirdi. Ağaoğlu, Arapların bu iki ile yoğun ilgi gösterdiğine dikkat çekti.


BURSA’YA 100 MİLYON DOLAR YATIRIM
Bugüne kadar Bursa’ya 100 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını belirten Ali Ağaoğlu, Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden Uludağ’da ciddi sıkıntıların olduğuna dikkat çekti.


ORMAN KANUNU İLE KAYAK MERKEZİ İDARE ETMEYE ÇALIŞIRSANIZ OLMAZ
Ağaoğlu, Birinci bölge, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na, ikinci bölge Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı. Burası kayak merkezi ise, kayak merkezi için ne gerekiyorsa o yapılmalı. Palandöken ve Erciyes’e devletin milyon dolarlık yatımları oldu. Ağaoğlu olarak bugüne kadar Uludağ'a 100 milyon dolar yatırım yaptık. Birinci bölgede oteller kapanmış şimdi köpekler geziyor. Uludağ’ın durumu ortada. Bu işin bir de sosyal boyutu var. Bugün gerçekten Uludağ'ın eteklerinde bir sürü köy var. Gidin o köylere Doğu'daki köylerden çok daha geri durumda. Otelimizde çalışan insanların yüzde 60'ı, yüzde 70'i civardaki köylerdendi. Burası civar köylerde çalışan insanlara iş ve aş kapısı. Orman kanunu ile kayak merkezi idare etmeye çalışırsanız olmaz” diye konuştu.


FİNANS MERKEZİNDE YASAL DÜZENLEMELER YAPILMADAN SATIŞA ÇIKMAYACAĞIZ
İstanbul Uluslar arası Finans Merkezi projesinin çok stratejik ve iyi bir karar olduğuna dikkat çeken Ağaoğlu, “Türkiye ekonomisi dünya finans pazarında 71.sırada. Ekonomimize göre dünya finans pastasından aldığımız pay çok düşük. Onun için İstanbul Finans Merkezi projesi çok stratejik ve iyi bir karar. Ama biraz gecikti. İlk hedef 2017’de orayı bitirmekti şu an 2021’e kaydı. Ama finans merkezi olmak için sadece güzel binalar yapmak yeterli değil. Dünyaya rekabet edebilmemiz için bunun hukuksal altyapısını sağlam yapmamız lazım. Sadece kamu bankalarının gelmesi ile finans merkezi olmaz, yabancı finans kuruluşlarını da getirmemiz gerekiyor. Bunun için yasal düzenlemelerin yapılması lazım. Hükümet içinde bir koordinasyon kurulu kuruldu, çalışmalar da hızlanıyor. Bu yasal düzenlemeler yapılmadan biz de projemizi satışa sunmayacağız belki de hiç satmayıp kiralayacağız” ifadesinde bulundu.


GAYRİMENKUL SERTİFİKASI TASARRUF ORANINI YÜKSELETECEK
Gayrimenkul sertifikası hakkında da görüşlerini paylaşan Ağaoğlu, “Biz de ürün çeşitliliği az. Sadece konut kredisi var. Yavaş yavaş ürün çeşitliği getiriyoruz. Tasarruf oranı düşük. Yüzde 12-14 civarında. Gayrimenkul sertifikası insanları tasarrufa yönlendiren ve belli bir miktara geldiğinde yatırıma dönüştürebileceği bir sistem. Tasarruf oranının yükselmesine katkı sağlayacak. Bu anlamda önemli” dedi.

emlak KONUT KAMPANYASI SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL ZAM KAPIDA
emlak konut GYO’nun 20 yıl vadeli satış kampanyasının insanların alım gücünü tetiklediğini ama sürdürülebilir olmadığını belirten Ağaoğlu, “Kampanyalar insanların alım gücünü tetikledi. Yeni konuta talep var ama erişim sorunu da var. Kampanyalar ile erişim sağlandı. Mart sonunda kampanya bitecek. Müteahhitler karlarından ciddi fedakarlık yaptılar. Bunun sürdürülebilir olduğunu sanmıyorum. Bu fedakarlığı bir süre sonra  fiyatlarına yansıtmak zorundalar” diye sözlerini bitirdi.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER