Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Gayrimenkul Sertifikası Nedir Nasıl Alınır?

Gayrimenkul Sertifikası Nedir Nasıl Alınır?

17 Mart 2017 Cuma, 14:16:58
Gayrimenkul Sertifikası Nedir Nasıl Alınır?
Küçük birimi olan vatandaşları büyük yatırımlara ortak etmeyi hedefleyen gayrimenkul sertifikası nedir, nasıl alınır hepsi ve daha fazlasının yanıtı haberimizde…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ


Gayrimenku sertifikası uygulaması geçtiğimiz haftalarda toki ve Makro İnşaat ortaklığında Başakşehir’de hayata geçirilen Park Mavera 3 projesi ile start almıştı.


Peki küçük birimi olan vatandaşları büyük yatırımlara ortak etmeyi hedefleyen “Gayrimenkul Sertifikası” nedir, nasıl alınır?


GAYRİMENKUL SERTİFİKASI NEDİR?
Gayrimenkul sertifikası aslında farklı gruptan yatırımcıları aynı projede bir araya getiren bir uygulama. Diğer bir tanımla herkesin ortak olabileceği küçük paylara bölünerek oluşturulan bir yatırım aracıdır.


GAYRİMENKUL SERTİFİKASI’NIN AMACI NEDİR?
Diyelim ki bir daire satın almaya yetecek kadar birikiminiz yok. İşte gayrimenkul sertifikası daire satın almak için yeterli parası olmayan vatandaşları yatırıma ortak etmeyi hedefliyor.


GAYRİMENKU SERTİFİKASI NASIL ALINIR?
İlk gayrimenkul sertifikası Park Mavera 3 proje ile birlikte 29-31 Mart tarihleri arasında halka arz edilecek. 29 Mart itibariyle bankanız aracılığı ile gayrimenkul sertifikasını doğrudan satın alabilirsiniz.


GAYRİMENKUL SERTİFİKASI İÇİN NE KADAR PARA LAZIM?
Az önce yukarıda da altını çizdiğimiz gibi gayrimenkul sertifikası aslında bir projeden pay satın almak demek. Dolayısı ile bütçenizin yettiği kadar projeden pay alabilirsiniz. Park Mavera 3 projesinde 42,5 TL’ye bir pay satın alabilirsiniz.


TÜRKİYE’NİN HER YERİNDEN GAYRİMENKUL SERTİFİKASI ALINABİLİR Mİ?
Evet. Türkiye’nin her yerinden gayrimenkul sertifikası satın alabilirsiniz.


SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?
Örneğin 7 katlı 28 daireden oluşan bir projenin tamamının gayrimenkul sertifikası kapsamında satıldığını varsayalım. Proje bağımsız bölüm bazında küçük paylara ayrılıyor. Paylandırma esnasında dairelerin şerefiye farkları pay adetlerine yansıtılıyor. Mesela örnek dairede 3 milyon adet pay olsun. Her bir pay için halka arz fiyatı belirleniyor. Halka arz sonrası paylar borsada işlem görüyor. Teslime kadar borsada olan fiyattan istenildiğinde alınıp satılıyor. Borsada işlem gördüğü son güne kadar 7 dairenin yatırımcılar tarafından paylarının biriktirilmek suretiyle satın alındığını varsayalım. Bu durumda geriye 21 ev kaldı. Teslim sonrası 2 milyon 248 bin pay sahibine dağıtılıyor. Kalan 21 daire ise açık artırma ile satışa çıkıyor. Her bir pay için toplanan hasılat hesaplanıyor. Hasılat paya bölünerek pay başına değer belirleniyor.


GAYRİMENKUL SERTİFİKASI TOKİ GARANTÖRLÜĞÜ NELERİ KAPSAR
Toki projenin üreminin her aşamasının kanunlara uygun olarak yerine getirilmesini sağlar. Gayrimenkul sertifikasını ihraç eden sıfatını taşır. İnşaatın taahhüt edilen sürede ve kalitede tamamlanmasını garanti eder.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
Misafir - 12 Nisan 2017 Çarşamba, 11:45 slm bu nerede işlem görüyor nasıl takip edebiliyoruz? bulamadım. CEVAPLA
Misafir - 29 Mart 2017 Çarşamba, 12:16 peki 28 dairede satılırsa benim aldiğim serfitikanin payı ne olacak yada geriye atıyorum 2 daire kaldı payın kari cok duşuk olmazmı hele projenin bitimınde serfikami sattığımı düşünürsek CEVAPLA
DİĞER HABERLER