Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Balkonunu Odaya Katmak İsteyenler Dikkat

Balkonunu Odaya Katmak İsteyenler Dikkat

15 Mart 2017 Çarşamba, 13:47:53
 Balkonunu Odaya Katmak İsteyenler Dikkat
Yargıtay'ın aldığı emsal bir kararla balkonunu odaya katmak isteyenlere binadaki tüm maliklerden izin alma şartı getirildi. Önceden oy çokluğu yeterliydi...


Balkonunu odaya katarak salonu, mutfağı ya da yemek odasını genişletmek birçok ev sahibinin başvurduğu bir yol. Bu konu birçok kez apartman sakinleri arasında tartışmaya da sebep oluyor.

Yargıtay’dan bununla ilgili emsal bir karar çıktı. Bundan sonra balkonunu odaya katmak isteyenlere binadaki tüm maliklerden izin alma şartı geldi.

Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İnşaat Mühendisi Deniz Karataş, maliklerden birinin bire buna itiraz etmesi balkonu odaya dahil etmeye engel oluşturacağını söyledi.

ÖNCEDEN OY ÇOKLUĞU YETERLİYDİ

Yargıtay'ın bu uygulamaları mimari proje değişikliği olarak değerlendirdiğini vurgulayan Deniz Karataş "Daha önce kat malikleri oy çokluğu ile bu uygulamaları yapabiliyordu. Yargıtay’ın 18. Hukuk Dairesi 2015/9972 E. 2016/7042 kararı sonrası oy çokluğu değil oy birliği aranacak" dedi.

Balkonun odaya dahil edilmesi ve balkonun kapatılması uygulamaları birbirinden farklı olarak değerlendirildiğini, balkon ile oda arasındaki duvarın olup olmaması olarak düşünülebildiğini hatırlatan Karataş " "Duvar ortadan kaldırılacaksa oy birliği olmalı amaç sadece balkonu kapatmak ise, kat maliklerinin 4/5'inin kabul oyu yeterli. Öte yandan; balkonu eve dahil etme uygulamalarının özellikle büyükşehirlerde son dönemde arttığını görüyoruz., Balkonlar her ne kadar evin (brüt) metrekaresi olarak değerlendirilse de, her zaman kullanılmayan bir alan olarak görülüyor. Ancak balkon odaya eklenirse evin metrekaresi, kullanım alanı artmış gibi görülüyor. Dolayısıyla bu kira rakamlarına da, evin satış rakamına da artış olarak ekleniyor." diye sözlerini tamamladı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
Misafir - 28 Temmuz 2017 Cuma, 16:40 Peki müstakil ev olduğunda bir balkonu eve katmanın bir yasağı var mı? CEVAPLA
Misafir - 17 Mart 2017 Cuma, 13:21 doğru karar CEVAPLA
DİĞER HABERLER