Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Türkiye’de Konut Fiyatları Şubat’ta En Çok Bu İlde Arttı

Türkiye’de Konut Fiyatları Şubat’ta En Çok Bu İlde Arttı

15 Mart 2017 Çarşamba, 11:34:57
Türkiye’de Konut Fiyatları Şubat’ta En Çok Bu İlde Arttı
REIDIN Emlak Endeksi’nin Şubat ayı sonuçları açıklandı. Buna göre Türkiye’de konut fiyatları bir önceki aya göre yüzde 1,10 artış gösterdi. En yüksek artış ise Denizli’de görüldü…

Türkiye İş Bankası Desteği ile hazırlanan Reidin emlak Endeksi’nin Şubat ayı sonuçları açıklandı.


68 il, 242 ilçe ve bin 202 mahalleyi kapsayan endeksin sonuçlarına göre Türkiye’de konut fiyatları şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 1,10, geçen yılın aynı dönemine göre ise 8,97 arttı.


EN YÜKSEK ARTIŞ DENİZ’LİDE OLDU
Reidin Emlak Endeksi Şubat sonuçlarına göre söz konusu ayda fiyatlar en fazla yüzde 2,09 ile Denizli’de arttı. Aynı dönemde fiyatların en çok azaldığı şehir ise yüzde 0,73 ile Yalova oldu.


KİRADA EN ÇOK BU İL KAZANDIRDI
Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi ise şubat’ta bir önceki aya göre yüzde 0,10 artarken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 yükseldi.


Bu dönemde metrekare başına konut kira değeri yüzde 2,01 ile Aydın’da gerçekleşti. Konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir ise yüzde 2 ile Afyonkarahisar oldu.


Amortisman süresi bakımından, satın alınan evlerin kiraya verildiğinde alış fiyatını en kısa sürede karşılayabildiği illerin başında Aydın gelirken, yıllık brüt kira getirisi bakımından en yüksek getiri oranları Aydın, Van ve Giresun'da kaydedildi.


YENİ KONUT FİYATLARI YÜZDE 0,46 ARTTI
Bankadan yapılan açıklamada, REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksinin sonuçları da paylaşıldı.


Buna göre Yeni Konut Fiyat Endeksi, şubatta bir önceki aya göre yüzde 0,46 artarken, bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,79, endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı ocak ayına göre ise yüzde 73,30 yükseliş kaydetti.


Endeks, aynı ay içerisinde, İstanbul Asya yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0,61, İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde de yüzde 0,06 arttı. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Asya yakasındaki projeler Avrupa yakasına kıyasla 9.5 puan fazla artış gösterdi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER