Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Vatandaş Gayrimenkul Sertifikası İle Mega Projelere Ortak mı Olacak?

Vatandaş Gayrimenkul Sertifikası İle Mega Projelere Ortak mı Olacak?

13 Mart 2017 Pazartesi, 17:53:29
Vatandaş  Gayrimenkul Sertifikası İle Mega Projelere Ortak mı Olacak?
İlk gayrimenkul sertifikası geçtiğimiz hafta Toki Makro inşaat ortaklığında yapılan Park Mavera 3 proje ile start almıştı. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, uygulamaya köprüler gibi altyapı projelerine de dahil edilebileceğini açıkladı…

Küçük birikimi olan vatandaşları büyük yatırımlara ortak etmeyi amaçlayan gayrimenkul sertifikası uygulaması geçtiğimiz hafta toki-Makro İnşaat ortaklığı ile inşa edilen Park Mavera 3 proje ile start almıştı.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, gayrimenkul sertifikası düzenlemesine köprüler gibi büyük altyapı projelerin de eklenebileceğini, düzenlemeye kira getirili projelerin de monte edilebileceğini söyledi.


Canikli Reuters’a verdiği söyleşide gayrimenkul sertifikası düzenlemesinin zamanla başka projeler için de genişletilebileceğini şu sözlerle anlattı:“Düzenleme değer kazanacak bütün projeler için geçerli. Teorik olarak köprüler bile dahil edilebilir. Ancak ilave bazı detaylandırmalar ve modellemeler yapılması gerekiyor. Mesela mülkiyetin  kamuya geçmemesi gerekiyor. Belki kira getirisi üzerine kurulu bir model de (gayrimenkul sertifikası düzenlemesine) ilave edilebilir.

Küçük yatırımcıların metrekare bazlı aldığı konutlar haczedilemiyor, rehnedilemiyor diye Canikli,  Sertifika satın alanların ödemeleri müteahhide hak ediş gibi aktarılıyor. İnsanlar isterlerse konutu ellerindeki sertifikalarla sonradan satın alabiliyor” diye konuştu.


YATIRIMCI İÇİN RİSK YOK
“Proje yatırımcı için risk içermiyor” diyen Canikli, “Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) yetki verecek ve bu projelere girecek şirketlerin mali yapılarına bakacak. Sistem bankacılık sektöründeki riskleri de azaltacak” ifadesini kullandı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER