Anasayfa >

Sektörden Haberler >

İstanbul’da Havza Alanlarında Gayrimenkul Arzı 2 Yılda 2 Kat Arttı

İstanbul’da Havza Alanlarında Gayrimenkul Arzı 2 Yılda 2 Kat Arttı

13 Mart 2017 Pazartesi, 11:16:59
 İstanbul’da Havza Alanlarında Gayrimenkul Arzı 2 Yılda 2 Kat Arttı
Türkiye Veri İşleme Merkezi TUVIMER araştırmasına göre İstanbul’da havza alanlarında gayrimenkul arzı son iki yılda iki kat arttı. TUVIMER Genel Müdürü İshak Kurtuluş Altun, havzalardaki gayrimenkul hareketliğinin havza kuşakları açısından önemli olduğunu söyledi…

Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ta faaliyet  gösteren Türkiye Veri İşleme Merkezi TUVIMER tarafından yapılan araştırmaya göre göre İstanbul’da havza alanlarında gayrimenkul arzı son iki yılda iki kat artış gösterdi. Buna göre, 2014 yılında 59.146 olan gayrimenkul arzının 2015’te küçük bir düşüşle 54.367’ye, 2016 yılında ise büyük bir sıçramayla 124.842’ye yükseldiği görülüyor.


TUVIMER’in araştırması, havza alanlarında arz edilen gayrimenkullerin oluşturduğu yıllık ticari hacmin 2014 yılında 8.99 milyar dolardan 2005’te 16.4 milyar dolara, 2016 yılında ise 24.81 milyar dolara yükseldiğini de belirliyor.

Cazibe oluşturan havzalardaki gayrimenkul hareketliğinin havza kuşakları açısından önemli olduğunu vurgulayan TUVIMER Genel Müdürü İshak Kurtuluş Altun, yerel otorite ve merkezi birimlerin havza arazilerindeki gelişmeleri izleyip yönettiğini, ancak ilgili birimlerin doğru bilgilendirilmesi bakımından boşluklar olduğunu söyledi.


Havzalarda yapılaşma koruma planı çerçevesinde belli koşullarda yapılabiliyor. İstanbul havzaları için İSKİ’nin İçmesuyu Havzaları Yönetmeliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde ihtiyaç duyulan içme ve kullanma sularının temin edildiği belediye sınırları dahilinde ve haricinde bulunan yüzey ve yeraltı su kaynaklarının çeşitli yollarla kirlenmesini önlüyor. İçmesuyu havzalarında yapılaşma koşulları da, İSKİ İçmesuyu havzaları yönetmeliği kapsamında açıklanıyor. Bu alanlarda Çevre Düzeni Planı ve İmar Planlarının hazırlanması ve hazırlanan planlar doğrultusunda hareket edilmesi gerekiyor.
Dünya sıfır kirletme esasıyla cazibe ve potansiyel taşıyan alanlarını değerlendirirken İstanbul’un henüz bu durumla tanışamadığı gözlemlenmektedir.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER