Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Konutta Cayma Hakkında Flaş Düzenleme

Konutta Cayma Hakkında Flaş Düzenleme

11 Mart 2017 Cumartesi, 11:01:40
Konutta Cayma Hakkında Flaş Düzenleme
Ön ödemeli konut satışları hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik yürürlüğe girdi. Buna göre tüketici bazı hallerde hiçbir bedel ödemeden konuttan cayma hakkını kullanabilecek…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ

Ön ödemeli konut satışları hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik bugün ki Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre;

Verilecek teminatın bina tamamlama sigortası olması halinde, Hazine Müsteşarlığı tarafından yürürlüğe konulan Bina Tamamlama Sigortası Genel Şartları gereği tüketiciye verilmesi zorunlu bulunan bina tamamlama sigortasına ilişkin önemli hususlar formu, ön bilgilendirme formuna ek olarak tüketiciye verilecek.

Yine tüketici ön ödemeli konut satışında sözleşme tarihinden itibaren, 24 aya kadar herhangi bir gerekçe göstermeden sözleşmeden dönebilecek.

Sözleşmeden dönülmesi durumunda satıcı; konutun satışı veya satış vaadi sözleşmesi nedeniyle oluşan vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile sözleşme tarihinden itibaren ilk üç ay için sözleşme bedelinin yüzde ikisine, üç ila altı ay arası için yüzde dördüne, altı ila on iki ay arası için yüzde altısına ve on iki ila yirmi dört ay arası için de yüzde sekizine kadar tazminatın ödenmesini isteyebilir.

 

Aşağıdaki hallerde tüketici sözleşmeden dönme hakkını devir veya teslime kadar vergi, harç, masraf, tazminat ve benzeri adlar altında herhangi bir bedel ödemeksizin kullanabilecek.

 

HERHANGİ BİR BEDEL ÖDEMEDEN SÖZLEŞMEDEN CAYMAYI GEREKTİRECEK HALLER

 -Satıcının yükümlülüklerini hiç ya da gereği gibi yerine getirmemesi

-Tüketicinin ölmesi

-Tüketicinin kazanç elde etmekten sürekli olarak yoksun kalması sebebiyle ön ödemeleri yapamayacak duruma düşmesi,

-Tüketicinin kazanç elde etmekten sürekli olarak yoksun kalması sebebiyle sözleşmenin yerine olağan koşullarla yapılaak bir taksitle satış sözleşmesinin konulmasına ilişkin önerisinin satıcı tarafından kabul edilmemesi.

-Bir konutun birden fazla tüketiciye satılması halinde tüketici, sözleşmeden dönme hakkını devir veya teslime kadar vergi, harç, masraf, tazminat ve benzeri adlar altında herhangi bir bedel ödemeksizin kullanabilir.”

 

Proje değişikliğinin yasal zorunluluklardan veya mücbir sebep hallerinden kaynaklanması durumunda, satıcı tüketiciden bu Yönetmeliğin 9 uncu maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan masraf ve tazminat tutarını dikkate alarak kesinti yapabilecek.

YÖNETMELİĞİN TAM METNİ İÇİN TIKLAYINIZ 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER