Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Türkiye’den İlk Konut Ya da İşyerini Alan Yabancıya KDV Yok

Türkiye’den İlk Konut Ya da İşyerini Alan Yabancıya KDV Yok

08 Mart 2017 Çarşamba, 16:14:36
Türkiye’den İlk Konut Ya da İşyerini Alan Yabancıya KDV Yok
Bugün ki Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren yeni düzenleme ile birlikte Türkiye’ye yerleşmeyen yabancı satış bedelini dövizle ödemeleri şartıyla ilk aldıkları ev ya da işyeri için KDV ödemeyecek…

Bugün ki Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren düzenleme ile Türkiye’den konut alan yabancıya bir ayrıcalık daha tanındı.


Yeni düzenlemeye göre Türkiye’ye yerleşmeyen yabancı uyruklu vatandaşlar ile iş merkezi Türkiye’de olmayan işyeri ya da Türkiye’den kazanç elde etmeyen kurumlar, satış bedelini yurtdışından getirilecek dövizle ödemeleri halinde ilk aldıkları konut ya da işyeri için KDV ödemeyecek.


1 Nisan’dan itibaren uygulamaya başlayacak olan düzenleme, yurtdışında yaşayan gurbetçileri de kapsıyor. Çalışma ya da oturma izni alarak 6 aydan daha fazla uzun süredir yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları da Türkiye’den konut ya da iş yeri aldığında KDV ödemeyecek. Fakat satın alınan konut ya da iş yerinin bir yıl satılmaması gerekiyor. Satılması durumunda zamanında alınmayan KDV tahsil edilecek.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER