Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Metrekare Ev Satışı Başlıyor

Metrekare Ev Satışı Başlıyor

23 Şubat 2017 Perşembe, 09:17:19
 Metrekare Ev Satışı Başlıyor
Metrekare ev satışına olanak tanıyan gayrikenkul sertifikası sistemi başlıyor. Uygulama ilk kez Makro İnşaat'ın Toki işbirliği ile yapacağı Kayabaşı projesinde start alacak...

Küçük birikimi olan vatandaşı büyük projelere yatırım yapma fırsatı sunan gayrimenkul sertifikası uygulaması nihayet başlıyor. Uygulama ile vatandaş parasının yettiği kadar bir markalı projeden metrekare satın alabilecek.


Uygulama ilk kez Makro İnşaat’ın Başakşehir Kayaşehir’de toki arazisi üzerinde geliştireceği projede başlayacak.


Geçen yıl TOKİ'nin 50 bin 696 metrekarelik arazisinin ihalesini kazanan şirket, 16 katlı 8 blokta, 700 konut ve 120 ticari birimden oluşan projeyi önümüzdeki günlerde satışa çıkarmayı hedefliyor. Vakıf Yatırım'la yapılan ortak çalışma kapsamında projenin yüzde 20'sinin metrekare bazında gayrimenkul sertifikası karşılığında satılması planlanıyor. Edinilen bilgilere göre, oranın yüzde 50'ye kadar çıkarılması için çalışmalar yapılıyor.

VATANDAŞ NASIL ALIM YAPACAK?
Makro İnşaat, Vakıf Yatırım ile anlaştı. Sertifikalar Vakıf Yatırım üzerinden satışa çıkacak. Sertifikanın piyasa değerini ise projenin satış bedeli belirleyecek. Sertifika ikincil piyasalarda paraya dönüştürülebilecek. Borsa İstanbul'da gayrimenkul sertifikaları alınıp satılabilecek. Böylece beğendikleri projeden bir daire almak için yeterli parası olmayan vatandaşlar sertifika alarak değer artışından faydalanabilecek. Proje tamamlanmadan biriktirdiği sertifikanını bedelini ise firmadan alabilecek.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER