Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Yabancıya KDV’siz Konut Satışına “Bir” Yıl Şartı

Yabancıya KDV’siz Konut Satışına “Bir” Yıl Şartı

22 Şubat 2017 Çarşamba, 13:55:35
Yabancıya KDV’siz Konut Satışına “Bir” Yıl Şartı
Maliye Bakanı Naci Ağbal, yabancıya KDV’siz konut satışında bir yıl konutu satmama şartı olduğunu söyledi. Detaylar haberimizde…

Geçtiğimiz haftalarda yürürlüğe giren yasa ile birlikte yabancıya konut satışında KDV kaldırıldı. Yeni düzenleme ile birlikte yabancı Türkiye’den konut aldığında KDV ödemeyecek.


Maliye Bakanı Naci Ağbal, yabancının bu imkandan faydalanması için 1 yıl konutu satmaması gerektiğini söyledi. Sattığı durumda başta ödemediği KDV’yi ödemesi gerekeceğini açıkladı.


GURBETÇİYE DE KDV YOK
Söz konusu teşvikten, yurt dışındaki Türk vatandaşlarının yararlanabilmesine de imkan tanıyacaklarını belirten Ağbal, "Yurt dışında çalışma izni olan, yurt dışında yerleşmiş vatandaşlarımız var. Bu vatandaşlarımız da gelip Türkiye'de eğer konut veya iş yeri satın alırlarsa, aynı imkandan onlar da yararlanacak. Dolayısıyla, bugün inşallah Genel Kurulda bu yönde bir düzenleme de yapma noktasında bir irade ortaya koyacağız."


SEKTÖRE VE EKONOMİYE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK
Yapılan bu düzenlemelerin inşaat sektörüne ve dolayısıyla ekonomiye ciddi katkıları olacağını belirten Ağbal,
Söz konusu bir yıllık elde tutma süresinin Türk vatandaşları için de geçerli olduğunu belirtti. Ağbal, "Yurt dışındaki vatandaşlarımızdan o ülkelerde çalışma izni olanlar herhangi bir şekilde Türkiye'de bir konut veya iş yeri satın almak istediklerinde, döviz olarak bu bedeli Türkiye'ye getirdiklerinde onlar da yararlanabilecek." ifadelerini kullandı.


Ağbal, Ocak ayı bütçe gerçekleşmeleri üzerine yaptığı değerlendirmede ise aylık gerçekleşmelere tek tek bakıp bütçenin performansına ilişkin bir değerlendirmede bulunmanın mümkün olmadığını söyledi.


Ocakta bütçenin harcama tarafında olağandışı bir durumun bulunmadığını, normal trendin içinde olduğunu aktaran Ağbal, bütçeyi performans açısından yukarı çeken şeyin gelir tarafı olduğunu ifade etti.


Bakan Ağbal, burada ekonomide son dönemde alınan tedbirlerin de önemli bir payı olduğunu kaydetti.
Yeniden yapılandırma uygulaması kapsamında ocak ve sonraki ayların ödemelerini mayıs sonuna ertelediklerini dile getiren Ağbal, "Buna karşın vatandaşlarımız 1,5 milyar liralık bir ödemeyi yeniden yapılandırma ödemesini ertelemiş olmamıza rağmen getirdi ödedi. Dolayısıyla ben teşekkür ediyorum. Yani burada yeniden yapılandırmada ocak ayında planlarımızda olmamasına rağmen 1,5 milyar liralık tahsilatımız var." diye konuştu.


Bakan Ağbal, Ocak ayında yaklaşık 4 milyar liralık bir özelleştirme gelirinin de bütçeye geldiğini bildirerek, "Netice itibariyle ocak ayı bütçe disiplini bakımından, bütçe performansı bakımından olumlu bir ay olmuştur." dedi.


Bazı ürünlere getirilen vergi teşvikiyle ilgili soru üzerine de Ağbal, mobilya ve beyaz eşyaya yönelik getirilen vergi teşviklerinin vatandaştan büyük ilgi gördüğünü ve alışverişlerin arttığını bildirdi.


Ağbal, söz konusu düzenlemelerle ekonomiye destek olduklarını belirterek, bu düzenlemelerin bütçeye yaklaşık 1 milyar liralık etkisi olacağını, ancak canlanan ekonomiyle bu maliyetin aşağı ineceğini söyledi.


"Bütçe disiplininden asla vazgeçmeden, ekonomin ihtiyaçlarını da dikkate alarak bu mali alanı kullanacağız." diyen Ağbal, bu yıl içinde hiçbir vergi artışı yapmayacaklarını kaydetti.


Maliye Bakanı Naci Ağbal, zaman zaman diğer sektörlerden de vergi indirimleriyle ilgili talepler geldiğini aktararak, "Ama şu andaki yaptığımız değerlendirmede başka sektörlerde bir geçici vergi indirimi düşünmüyoruz." dedi.


VERGİSİNİ DÜZENLİ ÖDEYENE VERGİ İNDİRİMİ VAR
Vergisini düzenli ödeyen mükelleflere getirilen teşvikle ilgili de açıklamalarda bulunan Ağbal, söz konusu mükellefler için getirilen 5 puanlık indirimin büyük bir memnuniyetle karşılandığını ifade etti.


Ağbal, şöyle devam etti:"Uzun dönemdir talep edilen bir konuydu. Bir mükellefimiz geçmiş üç yılda beyannamelerini düzgün vermiş, zamanında vermiş, ödemelerini zamanında yapmış, denetimlerde hiçbir sıkıntı çıkmamış. Böyle bir mükellefin eli öpülür değil mi ? Takdir edilir. Dolayısıyla biz de dedik ki bu mükellefimizi bizim mutlaka takdir etmemiz, ödüllendirmemiz lazım. Bu düzenlemeyi getirdik, Genel Kurulda görüşülecek.


Bu arada şunu da söyleyeyim; Bugün yine inşallah orada bir düzenleme yapılacak, biz banka finans sektörü ve sigortacılık sektörünü bu uygulamanın dışında tuttuk. Bu yönde toplumda haklı bir beklentisi olduğunu da biliyorum, bir sıkıntı olmayacak. Fakat burada sigorta sektöründe yer alan acenteler ve komisyoncular da bu düzenlemenin dışında kalmış gibi bir sonuç ortaya çıktı gibi. Şimdi inşallah bir önerge verilecek ve komisyoncularla acenteler bakımından da bu 5 puan indirimi geçerli hale gelecek.”


UYUMLU MÜKELLEFLERE YENİ AVANTAJLAR GELİYOR
Bunun dışında, uyumlu mükellefe başka avantajlar da getireceklerini açıklayan Ağbal, "Örneğin diyelim ki uyumlu bir mükellefimiz zora düştü ve bir vergi borcunu ödemekte zorlanıyor. Şimdi ben ne yapacağım? O vatandaşın geçmiş karnesine hiç bakmayacak mıyım? İyi gününde devlete karşı yükümlülüklerini yerine getiren vatandaşın zor gününde de biz elini tutacağız, ona kolaylıklar getireceğiz ve bunu da inşallah yaygınlaştıracağız." diye konuştu.Ağbal, böylece vergiye gönüllü uyumu da teşvik etmiş olacaklarının altını çizdi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde başlatılan istihdam kampanyasına ilişkin de açıklamalarda bulunan Ağbal, burada bazı haksız eleştirilerin yapıldığını söyledi.Ağbal, "Şimdi ben bunu anlattığım zaman, 'siz bu desteği işverene veriyorsunuz' diyorlar. Hayır. Biz bunu çalışanlara veriyoruz. Çünkü biz bu maliyeti aşağı çektiğimiz zaman işveren daha fazla sayıda insanımızı işe alıyor." dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER